Ekološke aktivnosti za Dan voda, Dan šuma i Dan planeta Zemlje
Autor: Anja Lebarić, 6. 5. 2015.

I ove godine ovi su se značajni datumi obilježili  mnogobrojnim aktivnostima.

Upoznavanje važnosti vode za život, očuvanje  vode i upoznavanje vodenih staništa  dio su programa naše eko škole i redovito se provode kroz nastavne sadržaje, aktivnosti učenika i terensku nastavu.

Povodom Dana voda u holu školem, školskoj knjižnici i učionicama prezentirani su različiti radovi učenika na temu vode, a učenici Eko patrole postavili su  naljepnice o štednji vode i energije.

Ove godine sudjelovali u projektu “Plavi dan”, koji već niz godina organizira Pomorska škola Bakar. Radove na temu  „Morske kornjače” napravila je učenica Mia Janković iz  ekološke grupe.

Povodom Dana planeta Zemlje učenici i djelatnici škole pridružili su se akciji  "Zelena čistka". Na Dan planeta Zemlje predstavnici svih  razreda posadili su po jednu biljku u okoliš škole. Zahvaljujući roditeljima većina učenika se odazvala akciji "Jedan učenik – jedan cvijet". Različite sadnice biljaka uljepšale su učionice, hol škole i ulaz u školu. Akcija  sadnje cvijeća i uređenje okoliša  traje i dalje.

Dan planeta Zemlje obilježen je likovnim i drugim radovima učenika i  prisustvovanjem učenika  predavanju  o vodi, zraku, okolišu i bioraznolikosti.

Učenici šestih razreda kroz nastavu prirode i izradom herbarija i plakata detaljnije upoznaju biljke i životinje primorske listopadne šume.

Na natječaj “Mali ekolozi –velike nagrade” uključili su se učenici 6.c razreda uz vodstvo učenika Marina Ivoševića  i prof. Radojke Prijić na temu: „Sačuvajmo bioraznolikost šume”.

Naposlijetku, OŠ „Srdoči” je kao eko škola uključena u brojne projekte za očuvanje okoliša, pa tako i u cjelogodišnji projekt reciklaže starog papira.  Akcije sakupljanja papira organiziraju svaki mjesec u suradnji s Metisom.

Nastavnica biologiije Radojka Prijić