OŠ "Srdoči" ide na državno natjecanje „Čitanjem do zvijezda“
Autor: Anja Lebarić, 9. 3. 2015.

Županijska razina natjecanja Čitanjem do zvijezda održana je u OŠ Podmurvice, 10. veljače 2015. godine od 9,00 do 12,00 sati.

Sudjelovali su učenici iz OŠ „Nikola Tesla“ , OŠ „Bakar“ i  OŠ „Srdoči“, u pratnji svojih mentorica: Irene Peić (OŠ Nikola Tesla), Vesne Štraser (OŠ Bakar) i Anje Lebarić (OŠ Srdoči).

Natjecatelji su se natjecali u dvije kategorije: kviz i plakat. U kategoriji kviz sudjelovale su naše učenice: Viktorija Filipović, 8. a, Antonela Batista, 8. a i Magdalena Grdić, 7. a., a osvojivši 3. mjesto ne nastavljaju dalje na državnu razinu.

U kategoriji plakat natjecala se naša učenica Ines Kožul , 5.d.  Najmlađa natjecateljica je među 5 natjecatelja oduševila stručni žiri plakatom, a osobito usmenim izlaganjem, te je osvojila drugo mjesto uz obrazloženje: „Pregledno, istaknuti važni motivi i citati, popratni tekst uz plakat je motivirajući, interpretacija odlična“. S obzirom da prva dva mjesta prolaze na državno natjecanje, idemo dalje!

Ovakvi projekti imaju za cilj poticanje čitanja, a uvjet za sudjelovanje bilo je pročitati knjige : „Moja slavna prijateljica“ Ivane Guljašević, „Pokajnik“ Milene Mandić i „Zagrebačka priča“ Blanke Dovjak-Matković.  Za potrebe natjecanja škola je kupila dvije knjige „Moja slavna prijateljica“, knjige koja je dobila brojne nagrade, a izabrana je i za najbolju knjigu godine, te je već potražnja za knjigom u knjižnici velika.

Za natjecanje u kvizu trebalo se priremati čitanjem, znanjem i razumijevanjem, a za natjecanje u plakatu nakon čitanja izraditi na hameru veliki promotivni plakat kojim će knjiga biti predstavljenja, oslikana najznačajnijim motivima iz glavne knjige natjecanja „Moja slavna prijateljica“. Isto tako uz plakat je trebalo napisati jednu stranicu teksta o čemu plakat govori i zašto je odabrana baš ta likovna tehnika uz značajne citate iz knjige.

Naposlijetku je u natjecanju bila bitna i sama prezentacija plakata, usmeno izlaganje pred komisijom koju su činili: Jasminka Bertović (OŠ Sveti Matej), Koraljka Mahulja Pejčić (OŠ Ivana Zajca), Gabrijela Mahmutović (Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo).

U pauzi su učenici mogli pogledati kratak program lutkarske grupe 4. b razreda OŠ Podmurvice : Stanari u slonu. Sa svojom su predstavom bili na Županijskom natjecanju Lidrana pod mentorstvom učiteljice Biljane Grbić.

Također je naša gošća Lorena Kalić, mentorice Irene Peić interpretirala  recitaciju: „Moja slavna prijateljica“, I. Guljašević.

Prisutnima se obratila i ravnateljica Škole Dubravka Dužević, a natjecanje je koordinirala knjižničarka Škole Alida Devčić Crnić.

Natjecanje je prošlo u vrlo ugodnom druženju.

Anja Lebarić, knjižničarka škole