Stručni skup o učeničkom zadrugarstvu i poduzetništvu
Autor: Anja Lebarić, 12. 2. 2015.

U Zagrebu, u velikoj dvorani Hrvatske zajednice tehničke kulture održan je, u subotu 31. siječnja, Stručni skup u organizaciji HUUZ-a. Tema skupa bila je "Učeničko zadrugarstvo i poduzetništvo".
U uvodnom izlaganju Silvana Šebalj Mačkić, dopredsjednica HUUZ-a, osvrnula se na razvoj poduzetničkih vještina kroz HUUZ.  Gospođa Zdenka Čukelj, načelnica Sektora za predškolski i osnovnoškolski odgoj Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta održala je predavanje na temu "Učeničko zadrugarstvo i poduzetništvo".

Kao primjeri dobre prakse na skupu su svoju učeničku zadrugu, kao model poduzetništva, predstavile voditeljice Nataša Seršić i Lidija Jagodić i učenici zadrugari iz učeničke zadruge Dalya iz Srednje škole Dalj. Voditelj učeničke zadruge Jabuka iz OŠ Milke Trnine iz Križa,  Stjepan Krupa upoznao je prisutne sa radom učeničke zadruge koja, uz svesrdnu pomoć Zagrebačke županije, ostvaruje zavidne rezultate u proizvodnji i plasmanu jabuka i soka od jabuka.

Nakon pauze u drugom dijelu Stručnog skupa organizirane su dvije kreativne radionice na temu Izrada maski: tehnikom kaširanja, koju je vodila Đurđa Guštin, voditeljica UZ Leptir iz COO djece i mladeži iz Karlovca i tehnikom polaganja gipsanih traka na lice koju je vodila Brigita Milovac, voditeljica UZ Suncokret iz Waldorfske škole u Zagrebu.
Stručnom skupu je prisustvovalo preko 80 voditelja učeničkih zadruga iz svih županija Hrvatske. U ugodnoj i radnoj atmosferi 6 sati je bilo gotovo premalo za predavanja, razmjenu iskustava i dvije radionice. Voditelji su bili iznimno zadovoljni stečenim znanjem i ukrasima izrađenim vlastitim trudom.

Učiteljica Sunčica Gačić