Održan znanstveni skup „Zaštita prava djece i mladih na seksualno zdravlje“
Autor: Anja Lebarić, 26. 11. 2014.

Interdisciplinarni znanstveno-stručni skup "Zaštita prava djece i mladih na seksualno zdravlje“ održan je 21.11.2014.g na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.

Organizatori skupa su dvije katedre Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci (Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini, Katedra za socijalnu medicinu i epidemiologiju) i Ured za znanost Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci.

Skup se održao pod pokroviteljstvom Ureda pravobraniteljice za djecu RH, te uz podršku MZOS-a, Zaklade Sveučilišta u Rijeci, Poliklinike Medico i Jadran-Galenski laboratorija.

Stotinjak sudionika znanstvenog skupa, među kojima i predstavnica naše škole, stručna suradnica knjižničarka Anja Lebarić,  imalo je prilike poslušati 20 stručnih izlaganja od kojih možemo izdvojiti predavanje zamjenice pravobraniteljice za djecu mr. sc. Maje Gabelice Šupljike pod nazivom  „Pravo djece na spolno zdravlje – gdje smo nakon 10 godina?“, zatim izlaganje prof. dr. sc. Gordane Buljan Flander, ravnateljice Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba „Suradnja stručnjaka u zaštiti djece i mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja – primjer dobre prakse“, predavanje psihijatra Gorana Arbanasa, dr. med. „Razvoj rodnog identiteta i seksualne orijentacije“, izlaganje izv. prof. dr. sc. Gordane Vilović „Uloga medija u povredi prava djece i mladih na seksualno zdravlje“ , predavanje prof. dr. sc. Aleksandra Štulhofera: „Seksualni rizici u populaciji mladih i potreba za seksualnom edukacijom“ i brojna druga izlaganja prepoznatih stručnjaka.

Anja Lebarić, školska knjižničarka