Ja mogu, ja hoću
Autor: Violeta Odorčić, 23. 12. 2009.

Početkom školske 2009./2010 god. OŠ»Srdoči» se u suradnji s Udrugom «Sunce» , centrom za edukaciju i savjetovanje,  uključila  u realizaciju Programa «Ja mogu, ja hoću».

Program će se realizirati kroz rad studenata volontera, a namjenjen je učenicima s teškoćama kojima je potrebna pomoć u učenju a dolaze iz obitelji lošeg imovinskog statusa. Kroz ovaj oblik rada želi se pružiti djeci s teškoćama iz socijalno ugroženih obitelji jednake šanse za psihofizički razvoj i napredak koji imaju i druga djeca. Također želi se potaknuti nezaposlene mlade, a prioritet imaju studenti i nezaposleni stručnjaci društveno humanističkih zanimanja na aktivitet u periodu nezaposlenosti.

Pomoć u učenju pružati će se jednom u tjedan dana u trajanju po jedan do dva sata. Volonter će provoditi točno određeni program koji će prilagođavati potrebama djeteta. U suradnji s psihologinjom škole, koordinatorom Programa pisati će mjesečna izvješća, a u obvezi će imati provođenje radionica za roditelje čija su djeca uključena u ovu vrstu posla.

Škola je prepoznala ovakav oblik pomoći kao izuzetno vrijedan i koristan. Učenicima treba netko tko će vjerovati u njih, imati strpljenja, davati im instrukcije, naučiti ih učiti i poticati ih i biti im podrška na putu odrastanja.

Volonteri, zamjenici koordinatora i koordinatori za potrebe provođenja navedenog Projekta morali su se uključiti u dodatnu edukacju. Škola s roditeljima i učenicima uključenim u Projekt potpisuje poseban ugovor kojim se obvezuju isti na realizaciju zacrtanih ciljeva s naglaskom da nema odustajanja.

Koordinator u realizaciji projekta je psihologinja škole Nataša Buzarinov, a zamjenik koordinatora je pedagoginja Biljana Žutelija.