LONDON
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 15. 5. 2014.

Napokon je stigao dugoočekivani 26. travnja kada se 21 učenik sedmih razreda u pratnji profesorica engleskog jezika Nine Jerković i Danijele Jereminov uputio u osvajanje prijestolnice Ujedinjenog Kraljevstva. Bilo je to pravo probijanje leda jer je putovanje u London prvi puta organizirano u našoj školi (a vjerojatno u ijednoj riječkoj osnovnoj školi).

Put je dalek stoga se već u 6 ujutro trebalo uputiti prema zračnoj luci Marco Polo u Veneciji. Mnogima je to bilo prvo odvajanje od tla, ali su ga podnijeli vrlo mirno i staloženo. Po dolasku u zračnu luku Gatwick slijedio je transfer do centra i smještaj u hotel Lancaster Hall u neposrednoj blizini Hyde Parka. Nakon večere nikome nije palo na pamet provesti večer u hostelu jer London was calling! Skupina se uputila u šetnju ulicama Regent i Oxford i uletjela u vrevu subotnje večeri na Piccadilly Circusu. Ipak, trebalo se odmoriti od daleka putovanja jer učenike i nastavnice čekao je naporan dan.

Sljedeće je jutro osvanulo oblačno, ali tijekom cijelog putovanja nije bilo onih iznenadnih pljuskova po kojima je Engleska pozanata. Učenici su najprije posjetili Buckinghamsku Palaču, dom britanskih monarha.

Taj su dan na programu bili i The British Museum i Natural History Museum u kojima su učenici zapravo mogli provesti cijeli dan. Naravno, između razgledavanja znamenitosti trebalo je naći vemena za okrijepu u Starbucksu ili McDonaldsu, ali i za kupnju suvenira. Nakon povratka u hostel, večere i vrlo kratkog odmora, slijedila je ponovno večernja šetnja glavnim ulicama Londona.

Trećeg su se dana nakon razbuđujuće jutarnje šetnje Hyde Parkom noge mogle malo odmoriti jer je uslijedila Big Bus Tour. U vožnji autbusom i uz komentare vodiča izvornog govornika, učenici su obišli najveće znamenitosti Londona od kojih svakako vrijedi spomenuti Westminster Abbey, Big Ben, Tower of London, Tower Bridge, London Eye i mnoge druge. Nakon ove uslijedila je vožnja rijekom Temzom i upoznavanje velegrada iz nešto drugačije perspektive. Iza toga uslijedio je kratak posjet The National Gallery, a nakon ˝ručka s nogu˝ uistinu je svima trebao odmor u hostelskim sobama. Večer je ponovo donijela izlazak na večeru i to u Kinesku četvrt u Sohou. Iako neki nisu navikli na specifičnu kinesku kuhinju, dobro raspoloženje nije ništa moglo pokvariti.

Na dan odlaska, već rano ujutro, skupinu je dočekalo neugodno iznenađenje-veliki štrajk podzemnih željeznica, upravo onih koje su trebale učenike i nastavnice brzo i na vrijeme dovesti do transfera za zračnu luku. Situacija je bila uistinu ozbiljna, ali učenici su pokazali kako su ˝kriznim˝ trenutcima dorasli - nakon nekoliko kalkulacija došlo se do zakjučka da je najbolje krenuti pješice! Iako su neki možda u sebi priželjkivali propustiti let i ostati u Londonu još nekoliko dana, stiglo se do Gatwicka na vrijeme, a nakon nekoliko sati i do Rijeke.

Ovo je putovanje u kojem se glavni grad Ujedinjenog Kraljevstva upoznao toliko da ga poželite posjetiti ponovno i istražiti još i više. Ono što je važno jest da se sedmaši mogu pohvaliti neprocjenjivim iskustvom europskog putovanja i temeljima koji će ih uskoro učiniti velikim svjetskim putnicima.

Danijela Jereminov