« Ožujak 2024 »

Za zanimljiviji sat lektire
Autor: Violeta Odorčić, 28. 11. 2009.

«Bila je to najzanimljivija terenska nastava do sada », rekao je Lovro Ivančević, « Osjećala sam se kao da sam ušla u san », izjavila je Karla Ostojić...

U okviru projekta Za zanimljiviji sat lektire u koji su se s veseljem uključili učenici VI.c i VI.d odjela  s gospođom Brankom Pečaver posjetili smo 19. studenog o.g. Villu Ružić s vjerovanjem da ćemo više doznati o Ivani Brlić Mažuranić čije Priče iz davnine pripremamo za lektiru.

« Bila je to najzanimljivija terenska nastava do sada », rekao je Lovro Ivančević, « Osjećala sam se kao da sam ušla u san », izjavila je Karla Ostojić dok su ostali učenici ushićeno komentirali doživljaje nakon obilaska parka, dvorišta i prizemlja kuće obitelji Ružić. Dame su ulazile prve i birale najbolja mjesta u salonu i knjižnici dok su ih mlada gospoda strpljivo pratila s najvećim poštivanjem. Prof. Theodor de Canziani Jakšić, ljubazni domaćin uglađenih manira, potom slike, knjige, stilski namještaj, ugođaj sve nas je opčinilo te smo se upisujući se u knjigu gostiju, koju je začela kćerka Ivane Brlić Mažuranić gospođa Nada Ružić, osjećali svečano i dijelom velebne povijesti hrvatskoga Andersena i njezinoga djeda bana Mažuranića. Knjige Ivane Brlić Mažuranić prevedene na preko 60 jezika svijeta, dvije nominacije za Nobelovu nagradu, prva žena članica Akademije znanosti i umjetnosti u srednjoj Europi dio su najsnažnijih informacija. Upoznali smo i Ivanu kao baku. Nikada, iako je voljela svoje unuke, nije prespavala kod njih jer je najviše noću u osami sobe 306 hotela Jadran promatrajući more pisala najljepše priče davnine.

A onda je uslijedio susret i druženje s praunukom gospođom Matildom i praunukom gospodinom Viktorom Ružićem. Tako je  Ivana našom radoznalošću načas   oživjela kao osoba, kćerka, unuka, mama, baka i prabaka, a lektira je postala nešto puno zanimljivije od školskog sata lektire.

Sve što smo vidjeli, čuli i doživjeli ostavilo je snažan dojam na nas.

Priredila Branka Pečaver