OSLIKAVANJE ZIDA U HODNIKU ŠKOLE TEMOM IZ „TRENINGA ŽIVOTNIH VJEŠTINA“
Autor: Nensi Lučić Kinkela, 7. 5. 2014.

U sklopu provedbe programa „Trening životnih vještina“ učenicima 6.d razrednog odjela  je najavljen projekt na kojem će zajednički raditi i predstaviti se na svojstven i originalan način. U priručniku za učitelje navedeni su primjeri prakse od kojih su se učenici opredijelili za nekoliko (oslikavanje zida, radio emisija i igrokaz) te su glasanjem odabrali projekt oslikavanja zida. U dogovoru s ravnateljem i psihologicom škole kao koordinatoricom programa dobili smo dopuštenje za oslikavanje zida ispred učionice engleskog jezika. Zajedničkim dogovorom i navođenjem prijedloga došli smo do ideje oslikavanja „stabla životnih vještina“. Na korijenima „stabla“ nalaze se osobine koje moramo njegovati („zalijevati“): poštovanje, suradnja, pravednost, ljubav, razumijevanje, dobra volja, odgovornost, otvorenost, strpljenje, inspiracija, iskrenost. U krošnji stabla nalaze se osobine koje posjedujemo ako njegujemo naše stablo: pozitivan, vrijedan, uporan, voljen, druželjubiv, uspješan, snažan, slobodan, sretan, snalažljiv, velikodušan, hrabar. Oko stabla nalaze se oblaci sa osobinama kojima zračimo nakon provedbe programa: odgovornost, ispunjenje, samostalnost, samopouzdanje, uspjeh.

Projekt je podijeljen u nekoliko faza. Prva faza bila je skica na ploči, zatim su učenici skicu precrtali na hamer papir kako bismo ju pokazali psihologici i ravnatelju ne bismo li dobili dopuštenje za oslikavanje zida. Posljednja faza bila je oslikavanje zida. Uz stablo životnih vještina napisali smo citat Franka Outlawa „Pazi na svoje misli jer one postaju tvoje riječi. Pazi na svoje riječi jer one postaju tvoja djela. Pazi na svoja djela jer ona postaju tvoj karakter. Pazi na svoj karakter jer iz njih nastaje tvoja sudbina.“ Učenici upravo u njemu pronašli poantu i cilj programa. Naučili su da je vrlo važno na koji način razmišljamo, djelujemo i koje navike njegujemo jer time određujemo vlastiti životni put i sudbinu. Svi učenici 6.d razrednog odjela sudjelovali su u izradi projekta u različitim fazama i pridonijeli realizaciji svojim idejama i radom.

U planu je jedna od točaka na posljednjem roditeljskom sastanku krajem svibnja koja će predstaviti realizaciju projekta i rad učenika.

Nina Jerković, prof. engleskog jezika i filozofije