« Svibanj 2024 »

Svečano obilježen Dan oslobođenja Rijeke
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 1. 5. 2024.

Povodom 79. obljetnice oslobođenja grada Rijeke od fašista, 3. svibnja 1945., u  utorak, 30. travnja, u holu OŠ Srdoči održan je prigodan simbolični program s uvaženim gostima te su položeni vijenci pored spomenika palim žrtvama u neposrednoj blizini škole.

Dvadesetominutni program koji su vodili osmaši Eliza Spajić i Ivan Laginja, kratkim je obraćanjem nazočnima započela zamjenica ravnatelja Aleksandra Smolić, nakon čega su riječ preuzeli Josip Sušanj, predsjednik srdočke podružnice UABA Rijeka koji je nazočne kratko obavijestio o srodnim komemorativnim aktivnostima u našoj neposrednoj okolici u narednim danima, nakon čega je riječ prepustio Vojku Obersnelu, predsjedniku UABA Rijeka.

Po njegovu kratkom obraćanju u kojem je istaknuo važnost obilježavanja ovoga za Rijeku presudnog povijesnog događaja koji je odredio i granice današnje Hrvatske te naš položaj u njoj, na pozornicu su stupili i učenici.

Uz navedene voditelje prigodnom glazbenom točkom na klarinetu nastupio je Vanja Sušanj (6.b), dvije recitacije na čakavštini izveli su učenici Dora Tkalec i Lukas Slosar (2.b), a školski zbor pod vodstvom Josipe Dužić izveo je tradicionalnu primorsku pjesmu "Katarina zlatna hći".

Program ovogodišnje komemoracije osmislile su te s učenicima uvježbale Irena Ritterman i Josipa Dužić te Gordana Vukić.

Po završetku programa u holu okupljeni su se uputili do spomenika  žrtvama Drugog svjetskog rata u neposrednoj blizini škole gdje su i ove godine položeni smbolični vijenci i zapaljene svijeće za 41 poginulog mještana Srdoča, a položili su ih Josip Sušanj, Vojko Obersnel te zamjenica riječkog gradonačelnika, Sandra Krpan.

Svi nazočni gosti od srca su zahvalili na pripremljenom programu, a mi smo im obećali našu suradnju i ubuduće.

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka