Dan sreće obilježen u PB-u
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 25. 3. 2024.

Učenici 2.c i 3.c razreda u produženom boravku obilježili su još jedan važan dan u školskoj godini, a to je Međunarodni dan sreće. U tjednu od 18.3. do 22.3. proveli su niz aktivnosti i radionica vezanih uz temu sreće.
Tjedan su započeli razgovorom o sreći. Učenici su odgovarali na pitanja Što je za mene sreća? Kako ona izgleda? Kako prepoznaješ da je netko sretan? Koje je boje sreća? i sl.
Prokomentirali smo odgovore i zaključili kako većina učenika povezuje sreću s pojmovima ljubavi, obitelji, prijateljstva, zdravlja i sl.

Kako bi učenici još bolje osvijestili pojam sreće, u produženom boravku provedena je vođena dječja meditacija za otpuštanje briga i straha,  „Čarobni balon“. Zadatak učenika bio je opustiti se te zamisliti da postoji čarobna puhalica pomoću koje svojim izdahom stvaraju balone od sapunice. U zamišljene balone stavljaju svoje brige, strahove i sve što ih opterećuje. Baloni odnose to sve negdje daleko, a u njima ostaju samo mir i sreća. Navedenu meditaciju možete poslušati na ovdje.
Nakon provedene meditacije učenici su dobili zadatak u svoj čarobni balončić upisati sve svoje strahove, brige i sve što ih čini tužnima. Njihove radove učiteljica je stavila na vrata učionice produženog boravka kako bi ih se svaki dan, prije nego uđu u učionicu, mogli osloboditi.

U nastavku tjedna učenica trećeg razreda upoznala nas je sa svojim srećkom kojeg je izradila kod kuće te objasnila kako je došla na ideju da ga napravi. Uslijedila je aktivnost Igra tišine – izrada našeg „Srećka“ u produženom boravku. Učiteljica je objasnila pravila igre.

Cijela aktivnost, kako i sam naziv kaže, odvijala se u tišini uz opuštajuću glazbu. Zadatak učenika bio je, od zadanih riječi koje su se nalazile u vrećici, složiti oblik srećka.

Sljedeća aktivnost u tjednu bila je priča „Prodavaonica sreće i ljubavi“. Učiteljica je čitala priču, a učenici su slušajući istu pokušavali zamisliti kako izgleda njihova prodavaonica sreće i ljubavi te što se sve u njoj može pronaći. Neke od radova učenika možete pogledati na fotografiji.

Najviše zabave i smijeha u produženi boravak unijela je wordwall igra „Kotač sreće se okreće“. Učenici su vrtjeli kotač i s nestrpljenjem isčekivali svoje srećkice. Neke od mogućih srećkica bile su „Biraš dan kada ćeš sjediti s učiteljicom“, „Cijeli tjedan u produženom boravku puštaš pjesme“, „Biraš slikovnicu koju ćemo pročitati u produženom boravku“, „Odaberi što želiš obilježiti u produženom boravku“ i sl. Igru možete pogledati ovdje
Također, učenike je kroz cijeli tjedan obilježavanja dana sreće pratila prezentacija izrađena u Canvi. Na istoj se mogu vidjeti radionice, videozapisi s radionica te fotografije učenika i njihovih radova, a Vama je također dostupna ovdje.

Za kraj tjedna učiteljica je svakom učeniku podijelila njegovu KARTICU SREĆONOŠU koje je osmislila za svakog pojedinačno.

U obilježavanje Međunarodnog dana sreće priključili su se i produženci 2.a i 3.a razreda razgovarajući o sreći te pišući poruke što za njih znači sreća. Kako su je opisali možete vidjeti na plakatu koji su izradili.

Tjedan posvećen sreći završen je citatom iz priče „Prodavaonica sreće“:
“Ljudi su tada shvatili da možda i ne moraju kupovati sreću i ljubav. Shvatili su da su sreća i ljubav svuda oko njih. Samo treba sačekati pravi trenutak da je primijete i uzmu. Shvatili su i da treba činiti dobra djela, međusobno pomagati jedni drugima kako bi i sami bili sretni i
voljeni. “

Učiteljica PB Matea Dobrović Juričić