Održano drugo ovogodišnje Vijeće roditelja
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 1. 2. 2024.

U utorak, 30. siječnja, u školskoj je knjižnici održano drugo ovogodišnje Vijeće roditelja.

Sastanak je vodila školska psihologinja Nataša Buzarinov, a o dnevnom redu možete se detaljnije informirati u nastavku.

1. Dobivanje suglasnosti MZO-a za mjesto socijalnog pedagoga na puno radno vrijeme, a po netom provedenom natječaju na isto je izabrana dosadašnja pripravnica Dora Škarica.
  2. Donošenje Odluke o imenovanju dva nova člana Stručnog povjerenstva OŠ Srdoči na mandat od dvije godine.
  3. Učenici s posebnim razvojnim potrebama: za sada je u školi u funkciji asistenta u nastavi jedna osoba, a drugi je u pripremi. Psihologinja je obavijestila da je na web stranici Grada Rijeke izašao javni poziv za istoga koji ne mora nužno biti pedagoško-odgojne struke, ali u tom slučaju mora proći tečaj dodatnog obrazovanja u trajanju od 40h te imati minimalno SSS.
  4. Profesionalna orijentacija za osmaše: Do sada je navedeno bilo obvezno za djecu koja su imala Rješenje o primjerenom obliku školovanja te je uz suglasnost roditelja isto provodio HZZZ, nakon čega bi djeca s navedenim Rješenjem imala pravo na predupis. Međutim, OŠ Srdoči planira tijekom ožujka i travnja provesti ispitivanje i savjetovanje za sve osmaše koji su neodlučni glede izbora srednjoškolskog školovanja. Djeca sa zdravstvenim teškoćama se prijavljuju redovno, ali mogu ostvariti prednost pri upisu.
  5. Pohvaljeno je “Vijeće učenika” sa svojim angažmanom i idejama koje je, između ostalog, predložilo uređenje vrtače pa je uskoro moguća radna akcija.
  6. U školi djeluje i PSP “Centar za pružanje usluga u zajednici Rijeka” koji pruža pomoć pri učenju i radu. Odjel se sastoji od 2 skupine po 10 učenika (od 2. do 8. razreda), neki od nazočnih od roditelja pohvalili su ovakav oblik rada i zadovoljstvo djece koja ondje uče s drugima.
  7. Nastavljeno je provođenje tradicionalnog preventivnog programa“Trening životnih vještina”, projekta u suradnji s NZZJZPGŽ u koji je uključeno 475 učenika.
  8. Centar za pružanje usluga u zajednici TIĆ organizira Školu za razvedene roditelje. Prijave su od 31.1. do 28.2.2024. putem e-obrasca, a ista bi se odvijala srijedom od 17 do 18 h. Ukoliko roditelji nemaju kamo s djecom u to vrijeme, postoji mogućnost da psiholozi budu s djecom starijom od 4 godine.
  9. Redovni upisi u 1. razred ove godine po prvi puta idu preko sustava e-građanin i to od 22.2. do 31.3.2024. Prijave za upis djece s posebnim potrebama idu od 1.2. do 31.3.2024., uključujući i djecu za koju će biti predložena odgoda. Škola će voditi roditelje kroz upise te će konkretnije informacije biti na web stranici škole.
  10. Sukladno izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju, između ostalog roditelji će izostanak djeteta moći opravdati i putem e-dnevnika, naravno i uz dosadašnji način opravdavanja.
  11. U ožujku nam predstoji i provedba nacionalnih ispita. Od ožujka kreću četvrti razredi (HJ, MAT i PID) te osmi razredi. Rezultati ispita neće utjecati na ocjenu već će se samo staviti bilješka u e-dnevnik.
  12. Što se tiče Kućnog reda škole i nadalje stoji zabrana bilo kojih energetskih pića, kao i zabrana korištenja mobitela i ostalih komunikacijskih uređaja, kodeks oblačenja i ostalo. Za više detalja pogledajte na web stranici škole.

Nataša Buzarinov i Nensi Čargonja Košuta