Srdočka „Ježeva kućica“ u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 8. 5. 2023.

U petak, 5. svibnja 2023. predstavnici naše škole ponovno su sudjelovali na završnici nacionalnog projekta „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“, u kinu Tuškanac u Zagrebu. Na ovogodišnjoj završnoj svečanosti nazočili su predstavnici 30-ak škola iz cijele Hrvatske, od čega čak njih pet iz Rijeke.

Sam čitalački projekt ove je godine uspješno proveden 12. put, a nakon preranog odlaska njegovog idejnog začetnika, knjižničara Denisa Vinceka iz OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, prošle je godine ulogu organizatora i koordinatora preuzeo njegov nasljednik Zvonimir Guć.

Uz kolegu Guća, domaćin svim pristiglim čitačima i njihovim mentorima bio je i ravnatelj OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, g. Marijan Posarić koji se našoj školi i osobno zahvalio na dugogodišnjoj podršci i aktivnom sudjelovanju, s obzirom da nam je ovo bila čak sedma godina zaredom kako sudjelujemo u projektu. Prvenstveni njegov cilj, uz samu aktivnost, razvijanje vještine čitanja i uživanje u njemu te zajedništvu s drugima tijekom istoga bio je i ostao „oživljavanje“ nekadašnjih obveznih, a sada „zaboravljenih“ lektirnih naslova.

Srdoče su ovaj put predstavljali njezine najmlađe „nade“: šest preslatkih učenika 1.b razreda koji su za ovu prigodu pripremili i maestralno izveli scensku igru na temelju pročitanog klasika za djecu Branka Ćopića, "Ježeva kućica".

Za vrijeme njihove izvedbe na pozornici u pozadini je na kino platnu prikazivan video uradak u kojem je bila razvidna provedba čitalačkih i raznih drugih aktivnosti vezanih za ovu knjigu, u njihovoj učionici i školskoj knjižnici tijekom godine te sam proces nastanka i završni likovni radovi svih učenika iz razreda.

Kao i u većini prethodnih godina, mentorice su im bile razredna učiteljica Gordana Vukić, koja je za ovu prigodu napisala te s njima uvježbala igrokaz, te školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta, koja je uz koordiniranje projekta na školskoj razini i provedbu aktivnosti čitanja bila i autoricom digitalne video pozadine za završnicu.

Posebnu zahvalu valja uputiti i učiteljici Likovne kulture, Ivani Dužević, koja je izradila efektnu 3D masku ježića za našeg „glavnog glumca“.

Srdočani su za svoj savršen nastup i digitalnu  prezentaciju nagrađeni snažnim pljeskom svih nazočnih u dvorani, a kao nagradu za izvrsno obavljen posao ove su godine posjetili i Muzej iluzija.

Čestitke svima još jednom i do viđenja našim prijateljima i čitalačkim partnerima dogodine  na 13. završnici projekta:

Tekst: Nensi Čargonja Košuta

Fotografije: Margareta Jagatić Gavran