Dan medijske pismenosti u našoj školi
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 26. 4. 2023.

Umreženi bio je naziv ovogodišnjeg Dana medijske pismenosti u OŠ Srdoči, obilježen s učenicima od 5. do 8. razreda. Provoditeljice Građanskog odgoja i obrazovanja Ivana Erak, Paula Trinajstić Ivančić i Irena Ritterman pripremile su zanimljivo predavanje sa željom da se istakne važnost medijske pismenosti.

Utjecaj medija i društvenih mreža na mentalno zdravlje djece i mladih golem je, a budući da je malo onih koji kritički vrednuju informacije, jasno je koliko je prijeko potrebno razvijati kritičko promišljanje i vrednovanje medijskih sadržaja.

Također, treba naglasiti djeci i nužnost ravnoteže između online i offline aktivnosti, osobito između pravih prijateljstva i onih virtualnih. O tome su snimili i film koji je poslan na natječaj. Među ostalim, učenicima su bili prikazani videoradovi učenika o influencerima, a osobito im je bilo zanimljivo upoznati uživo jednu djevojčicu influencericu koja im je davala vrijedne savjete. Nakon teorijskoga dijela učenici su pročitali priču o učenici koja je ima problema zbog slanja privatnih materijala bez njezina dopuštenja. Njihov je zadatak bio davati savjete učenici kako bi joj pomogli u rješavanju te stresne situacije. Svaka je skupina nudila svoja rješenja u digitalnom alatu.

Valja istaknuti da se ostvarila i suradnja s OŠ Turnić. Naime, učenicima je poslana priča s drugim problemom koji će polaznici Građanskoga odgoja i obrazovanja riješiti s učiteljicom Josipom Andrušić.

Irena Ritterman