« Rujan 2024 »

Posjet Riperaju i Muzeju farmacije (JGL-a) za polaznike GOO-a
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 20. 6. 2024.

U ponedjeljak, 17. lipnja učenici polaznici Građanskog odgoja i obrazovanja sudjelovali su na posljednjoj ovogodišnjoj terenskoj nastavi – u Riperaju i Muzeju farmacije.

U jutarnjim satima uputili su se prema centru grada gdje su najprije posjetili Riperaj – radionicu u sklopu KD Čistoća u kojoj građani mogu besplatno popraviti neispravne sitne kućanske uređaje, razbijeni i oštećeni namještaj, odjeću, igračke i slično uz pomoć majstora koji posjeduju potrebna znanja i vještine.

Učenici su poslušali kratko predavanje o pravilnom odlaganju otpada, a nakon toga su upoznali prostor i majstora koji u Riperaju radi. Ono što je zanimljivo jest da građani sudjeluju u popravljanju svojega uređaja, dakle ne ostavljaju ga na popravku, već zajedno s majstorom popravljaju. U Riperaju građani također mogu kupiti i domaće maslinovo ulje, jabučni i vinski ocat te bio šampone i gelove za tuširanje, ali potrebno je donijeti svoju ambalažu. Učenicima se svidio prostor u kojem smo boravili jer su sve stolice i stolovi, kao i police izrađene od starijih predmeta pa tako kao stol služi renoviran i obnovljen bubanj mašine za robu, a kao police stare ladice. Dobili su ideje za renoviranje svojeg starog namještaja, a dogodine ćemo se sigurno u ovaj prostor vratiti i sudjelovati na nekoj od mnogobrojnih radionica.
Nakon osviještenog znanja o otpadu, krenuli smo prema Muzeju farmacije kojega je osnovala a farmaceutska tvrtka Jadran - galenski laboratorij. Ovdje su učenici naučili ponešto o povijesti farmacije, zašto se zmija nalazi na svakoj ljekarni te kako su se u povijesti radili lijekovi.

Oduševio ih je prikaz stare ljekarne, ali i interaktivne naočale s kojima su mogli „ući“ u ljudsko tijelo i vidjeti kuda antibiotik putuje i na koji način djeluje na naš organizam. Prisjetili su se izrade svojih herbarija jer su u Muzeju izložene različite sprešane biljke koje služe za izradu različitih sirupa protiv kašlja ili krema. Na samom završetku, naši su se učenici okušali u ulozi farmaceuta pa su sudjelovali u punjenju tuba kremom protiv komaraca koje su kasnije mogli ponijeti sa sobom kao uspomenu na ovu terensku nastavu.

Puni dojmova, vratili su se u školu te s nestrpljenjem iščekuju iduću školsku godinu i zanimljive sate Građanskoga odgoja.

Irena Ritterman i Dea Bukvić Bolanča