« Rujan 2024 »

Ponovno nagrađeni i na 9. natječaju ČA u versin, riči i pinelu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 14. 6. 2024.

Međunarodni literarni, recitatorski i likovni natječaj „ČA u versin, riči i pinelu“ u okviru 33. ČAkavskih večeri 2024. godine koji organiziraju Agencija za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske i Osnovna škola Bijaći iz Kaštela ove je godine uspješno proveden devetu godinu zaredom. Natječaj svake godine ima i određenu temu, a ovogodišnja  je bila „ČA bi mi da nan beštij' ni!“

Ponosni smo što učenici naše škole u ovome natječaju koji za cilj ima očuvanje svih čakavskih govora diljem naše domovine sudjeluju svih devet godina, a naročito što radovi barem dijela njih svake godine redovito bivaju odabrani za najuspješnije.

Ove je godine među svim pristiglim literarnim uratcima među nagrađenim radovima i rad „Veli muškardin“; Lukas Slosar (2.b), mentorica: Gordana Vukić, koji je osvojio 1. mjesto u kategoriji učenika nižih razreda OŠ, a isti je objavljen i u ŠN (br.23-24./11.6.2024.), u zajedničkom izvješću o ovom međunarodnom projektu.

Veli muškardin

Naš mačak Tom
saki dan va kuće
dela nekakov lom.
Čera ni normalan bil
se je naopačke obrnil.
Skočil je na stol
i prolil nonićev bujol.
Zada peći se hital
i noni Novi list pokidal.
Na fotelje je spal
i moju pernicu
su je zgrebal.
A kad je čul
Mijauuuuu
Kroz poneštru
je skočil van
i z susedovim mačkan se
lepo igral.
Takov je naš Tom:
vani umiljat i fin
a va kuće
veli muškardin!

Valja naglasiti i da su među sedam pohvaljenih radova iz cijele RH izdvojene i čak dvije naše učenice: Kiara Grgurević „Čovik i zec“ i Zara Ružić, „Čovik i mačak“ (1.d), pod mentorstvom Petre Lukežić.

Nagrade, zahvalnice i pohvalnice za sve sudionike i njihove mentorice ove su godine ponovno stigle poštom na adresu škole, u drugom tjednu lipnja.

Čestitke svim sudionicima i mentorima, (uz već navedene to su bile i Margareta Jagatić Gavran te Nensi Čargonja Košuta), a svima ostalima odmah upućujemo poziv za uključenje u X. natječaj Ča u versin, riči i pinelu koji nam slijedi dogodine.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka