« Listopad 2024 »

E Twinning projekt: ČAROBNO PUTOVANJE DO BOŽIĆA
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 5. 1. 2024.

Tijekom prosinca učenici 2.c i 3.c razreda u produženom boravku uključili su se u Etwinning projekt „Čarobno putovanje do Božića“. U istom projektu sudjelovale su brojne škole iz Hrvatske i škole iz naših susjednih zemalja. Kroz projekt se nastojalo prosinac učiniti što posebnijim i spojiti škole kako bi nastala nova prijateljstva učitelja i učenika. Učenici su veselo realizirali
sve postavljene zadatke. Jedno uistinu zanimljivo putovanje učinilo im je predblagdansko vrijeme još čarobnijim.

Kako bismo uspješno i na vrijeme ispunili sve zadatke, dobili smo video upute kojih smo se pridržavali. Prvi korak bio je predstavljanje sudionika u projektu. Korake u projektu moguće je pogledati na ovoj wakelet stranici.

Prvi korak bio je predstavljanje sudionika. Mi smo se odlučili uslikati i napisati pjesmu u rimi:

Lijepi pozdrav želimo svima,
a sigurno vas puno iz različitih škola ima.
Mi smo produženci iz Osnovne škole Srdoči.
Tko se veseli božićnom duhu, neka u projekt brzo uskoči!
Osnovna škola Srdoči u Rijeci se nalazi,
brzo se spremi i u posjet nam dolazi!
Veselimo se projektu novom
i otputujmo božićnom avanturom ovom.
Potruditi ćemo se ispuniti što bolje svaki zadatak.
No, moramo se požuriti jer rok je kratak.
Sretno i u blagdanskom duhu da završimo polugodište ovo,
a dočekamo još veselije polugodište novo!

Drugi korak bio je izrada logotipa za projekt. Svaki sudionik morao je izraditi i predstaviti svoj logo u obliku božićne kuglice oslikane na papiru. Zatim smo
odabrali najbolji rad učenice trećeg razreda - Vite Starčević koji je predstavljao našu školu.

Treći korak za učenike bio je učiniti dobro djelo za nekoga u svojoj zajednici.
Čitajući djelo poznate britanske autorice Julie Donladson, „Piknja u bolnici“,
odlučili smo i mi na neki način pomoći i uveseliti male i hrabre pacijente u bolnici. Pokrenuli smo humanitarnu akciju sakupljanja slikovnica za dječju bolnicu Kantrida. Svaku slikovnicu pratilo je i pismo „Tako mali, a tako hrabri!“

Sljedeći zadatak bio je izrada božićnih čestitki. Naš zadatak bio je odabrati likovnu tehniku i poslati je nekome od sudionika projekta. Napisali smo pjesmu u rimi te se fotografirali i u Canva programu izradili čestitke.

Kroz ovaj divan projekt zajedno dočekajmo Božić

te ispratimo godinu ovu,
a još veselije dočekajmo godinu novu!
Nadamo se da će još druženja biti i da ćemo se
jednog dana imati priliku upoznati.
Najljepše želje i pozdrave šalje vam
naša učiteljica Matea i mi, riječki produženčići.

Peti zadatak učenika bio je izložiti dobivene čestitke; otvoriti ih, napraviti razrednu izložbu te fotografirati.

Šesti korak kojeg su učenici morali ispuniti kroz projekt bio je tajni prijatelj. Njihov zadatak bio je izraditi neku igračku, suvenir, igru ili sl. Na dogovoreni
dan učenici su izvukli svog para u razredu te razmijenili poklone.

Sedmi korak projekta „Čarobno putovanje kroz Božić“ bio je organizirati u
razredu božićnu zabavu. Kako je to izgledalo u našem poduženom boravku
možete pogledati ovdje.

Kao dodatni zadatak u projektu izradili smo digitalni adventski kalendar sa zadacima za učenike i roditelje koje su isti morali provesti kroz cijeli prosinac.

Adventski kalendar za učenike bio je izrađen u Canva programu te je isti isprintan u velikom formatu kako bi učenici zajedno sa učiteljicom mogli odbrojavati dane do Božića i zimskih praznika. Kako je izgledao adventski kalendar te kako su roditelji i njihova djeca ispunili zadatke možete pogledati u videu ovdje.

Matea Dobrović Juričić