« Listopad 2024 »

„Raspjevani, rasplesani i otkačeni SrdoŠČani!“ na Dječjem karnevalu 2024.
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 29. 1. 2024.

Posljednji ovogodišnji siječanjski vikend „Srdočki školani“, a i naši sugrađani, dugo će pamtiti po još jednom dječjem karnevalskom šarenilu; najprije na riječkome Korzu, u subotu 27. siječnja, a dan kasnije i u Opatiji. S ponosom valja istaknuti da je školska karnevalska skupina „Srdočki školani“ između 60 maškaranih skupina u Rijeci te njih 33 u Opatiji bila uvjerljivo najbrojnija, s više od ukupno 480 prijavljenih učenika i 20-ak učiteljica u pratnji, što predstavlja rekord Osnovne škole Srdoči od početka sudjelovanja u karnevalskim povorkama otprije 20-ak godina!

Ovogodišnja maska grupe „Srdočki školani“ bila je inspirirana prošlogodišnjim izvanrednim uspjehom naših sugrađana, Leta 3, na Eurosongu te njihovom pjesmom „Mama ŠČ“ koja je pred nekoliko dana proglašena i najslušanijom pjesmom godine te je u spomenutoj kategoriji nagrađena diskografskom nagradom Cesarica.

U čast svemu navedenom naziv maske bio je: „Raspjevani, rasplesani i otkačeni SrdoŠČani!“a nezaobilazni „detalji“ u ovoj gotovo nepreglednoj skupini bili su i 20 metarska „riječka“ plavo-bijela zastava te pripadajući traktor koji je za ovu prigodu ogromnim slovima ŠČ, raketama i plavim, bijelim i zlatnim cvjetovima dodatno ukrasila učiteljica Likovne kulture, Ivana Stepan Kauzlarić.

U pratnji učenika su bile i učiteljice Dajna Bakotić, Milena Hajdin, Leona Lempl, Nensi Lučić Kinkela, Mirjana Perušić, Doris Šarlija, Petra Lukežić, Ivana Cindrić, Andreja Poje, Petra Skočić, Sanja Bobovčan, Dea Bukvić Bolanča, Petra Babić, Ivana Žeravica, Ivana Stepan Kauzlarić, Dora Škarica te Gordana Vukić.

Svoje predstavnike imali smo i na tradicionalnom primanju kod gradonačelnika Filipovića u Rijeci, te u Opatiji, a ovogodišnji predstavnici naše karnevalske skupine bili su drugašići Dora Tkalec i Lukas Slosar s učiteljicom Petrom Skočić.

S obzirom na brojnost, ali i motiviranost učenika te taktove nezaobilazne Mame ŠČ, koja se ove godine orila kao podloga našoj skupini sa svake pozornice duž karnevalske trase, zapravo i nije bilo gledatelja koji je, već pri prvom pogledu na „masu malih Letovaca“ ostao ravnodušan.

Silan interes za ovogodišnju masku iskazan je već i u tjednu prije samog Dječjeg karnevala kada su, u utorak, 23. siječnja, članovi Leta 3 osobno posjetili svoje obožavatelje u OŠ Srdoči te su tom prigodom novinari s Kanala Ri i RTL-a ujutro snimali generalnu probu u dvorani, o čemu smo već ranije izvjestili u posebnom članku koji možete pronaći ovdje.

Koliko smo bili upečatljivi svjedoče i brojne druge snimke i prilozi koji su u proteklih nekoliko dana objavljeni na internetskim portalima i u tisku, a gotovo da i nije bilo (lokalnog) portala na kojemu fotografija "SrdoŠČana" nije u prvom planu.

Svakako valja istaknuti i da su nam, kao i uvijek, veliku podršku u realizaciji dali naši roditelji, kako u pripremi dodatnih rekvizita tako i u šminkanju sudionika; na čemu im veliko hvala. Posebnu zahvalu dugujemo i roditeljima Baković, Kalem Zuzzi te Glujić koji su nesebično donirali tisak na majicama i kapama svih sudionika, kao i šivanje zastave te time znatno umanjili ovogodišnju cijenu kostima.

I da zaključimo: ovogodišnji dječji karnevalski vikend će ostati upamćen po stihovima:  „Mama kupila traktora baš je svima fora... I zato Rijeko sa SrdŠČanima poludi!/ Mama ŠČ nek se glasno čuje i ponosno nek svijetom putuje: ŠČ!“

Tekst: Nensi Čargonja Košuta

Fotografije: N.Č.K., G. Vuljanić i roditelji učenika