U sklopu Erasmus+ projekta, devet učenika sedmih i osmih razreda naše škole, u pratnji triju profesorica, boravilo je sedam dana u Italiji, u malom i slikovitom mjestu Caluso, nedaleko od Torina. Naši su učenici bili smješteni u obiteljima svojih talijanskih vršnjaka, dok su nastavnici odsjeli u obližnjem hotelu. Putovali su „zeleno“ – vlakovima što je samo po sebi bilo posebno iskustvo.
Svaki dan učenici su odlazili u školu gdje su promatrali i sudjelovali u nastavi zajedno sa svojim domaćinima. Imali su priliku vidjeti kako izgleda nastava u Italiji i usporediti je s našom. Sudjelovali su u višejezičnim aktivnostima i satovima talijanskog i engleskog jezika, likovne umjetnosti, tehničke kulture, matematike i tjelesnog odgoja. Sve aktivnosti bile su pažljivo osmišljene, prilagođene svim učenicima i poticale su suradnju, komunikaciju i kreativnost.
Tijekom triju dana bili su organizirani didaktički izleti izvan škole.
Prvi dan bio je posvećen boravku u prirodi – posjetili su park uz jezero Candia, gdje su se učenici okušali u veslanju i kajakarenju. Dan je protekao u smijehu, druženju i učenju na otvorenom, a upravo su takvi trenuci ono što ostaje najduže u sjećanju.
Drugog dana upoznali su kulturnu i gospodarsku tradiciju regije. Posjetili su poznate vinske podrume Calusa, u kojima se proizvodi čuvena sorta vina Erbaluce. Učenici su imali priliku čuti legendu o nastanku tog imena, vidjeti cijeli proces proizvodnje vina te doznati kako je upravo to vino simbol njihova kraja. Posebno ih je razveselio srdačan doček i pozdrav gradonačelnice Calusa, koja je učenicima uputila nekoliko toplih riječi dobrodošlice.
Treći dan bio je posvećen kulturnom otkrivanju Torina. Posjetili su Muzej kinematografije, gdje su učenici uz stručno vodstvo naučili mnogo o povijesti filma i filmskoj umjetnosti. Nakon toga su, uz turističkog vodiča, razgledavali znamenitosti grada te sudjelovali u interaktivnoj igri „Traženje blaga“, koja je spojila zabavu i učenje kroz otkrivanje povijesti i kulture Torina.
Cijela mobilnost bila je jedno neprocjenjivo iskustvo – bogato učenjem, emocijama i novim prijateljstvima. Djeca su u obiteljima svojih domaćina bila izuzetno lijepo prihvaćena, osjećala su se kao dio obitelji i teško su se rastajala – bilo je i suza na odlasku. To dovoljno govori koliko su se svi povezali i koliko je ova razmjena bila snažna, ljudski i pedagoški.
U sklopu mobilnosti tri učiteljice naše škole – Ana Babić, Danijela Jereminov i Deborah Lukić – bile su u pratnji učenicima tijekom njihova boravka i aktivnosti te su imale priliku upoznati se s načinom rada talijanskih kolega te sudjelovati u razmjeni iskustava i dobre prakse.
Učiteljice Ana Babić i Deborah Lukić sudjelovale su i u Job Shadowingu, odnosno stručnoj praksi promatranja rada talijanskih učitelja u nastavi. Na taj su način imale priliku neposredno uvidjeti metodologiju poučavanja, organizaciju školskog sustava te pedagoške pristupe koji se primjenjuju u Italiji. Ova su iskustva važna za unaprjeđenje nastavne prakse u našoj školi i jačanje europske dimenzije obrazovanja.
Erasmus+ mobilnost u Calusu pokazala je koliko su razmjene poput ove dragocjene: one potiču razumijevanje među kulturama, razmjenu ideja i otvaraju nove poglede na svijet. Naši su učenici stekli iskustvo koje će pamtiti cijeli život, a mi svima od srca preporučujemo da sudjeluju u sličnim projektima – jer takva iskustva zaista obogaćuju i uče više nego što bilo koja učionica može pružiti.








