« Svibanj 2024 »

Učenici i učiteljice OŠ Srdoči boravili u poljskome gradu Bialystoku u sklopu Eramsu+ projekta
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 10. 10. 2022.

Grupa od četvero učenika osmih razreda Osnovne škole Srdoči je u pranji učiteljica Engleskog jezika, Ivane Barbalić i Paule Trinajstić Ivančić, boravila u periodu od 26. do 30. rujna na razmjeni u Poljskoj, u gradu Bialystoku, u sklopu Erasmus+ projekta.

U Erasmus+ projekt pod nazivom ‘Share, explore, enrich: SEE for better life’ OŠ Srdoči je uključena s još četiri partnerske institucije - škole iz Poljske, Turske, Italije i Latvije. Nakon uspješno odrađenog prvog zajedničkog jednotjednog susreta učenika i učitelja u ožujku 2022. kojemu su domaćini bili upravo riječki učitelji i učenici OŠ Srdoči, u ožujku ove godine uslijedila je i mobilnost nastavnika koji su u sklopu studijske posjete u Turkoj u lipnju ove godine sudjelovali u radionicama profesionalnog usavršavanja.

Učenici su tijekom boravka u Poljskoj bili smješteni kod svojih domaćina-učenika i njihovih obitelji te su svakodnevno sudjelovali u bogatom programu edukativnih i kulturnih događanja. Gosti su već prvoga dana posjeta bili počašćeni svečanom priredbom priređenom u čast njihova dolaska u mjesto Wasilkow, a imali su prilike i razgledati učionice i rad škole tijekom uobičajenih nastavnih dana. Bilo je tu raznih radionica u matičnoj školi kao što su oslikavanje platnenih torbi, međusobnog učenja tradicionalnih plesova, maskiranja u razne kostime i fotografiranja. Osim u školi, domaćini su osmislili i zanimljiv i raznovrstan dodatni program koji je obuhvaćao vođeni obilazak grada Bialystoka, izlet u Tykocin – grad poznat po očuvanju židovske kulture te gradić Suprasl poznat po brojnim vjerskim znamenitostima, te šetnju šumom Knyszyn uz igru po timovima koja je završila plesom uz logorsku vatru uz degustaciju poljskih specijaliteta. Posebno valja istaknuti i izlet u turistički atraktivan gradić Koryciny, točnije Ziolowy Zakatek i njihov impresivan začinski vrt, idilično mjesto bogato biljem gdje su učenici imali prilike izrađivati svoj čaj i sapune.

Ipak, najvažnije od svega je što su se učenici, njih ukupno trideset i dvoje (šesnaest domaćina iz Poljske i šesanest učenika iz ostalih zemalja) tijekom tih pet radnih dana intenzivno družili, zabavljali, razmjenjivali iskustva i stvorili čvrsta prijateljstva. Rastanak je bio težak, ali lijepe uspomene iz Poljske sigurno ostaju pohranjene za cijeli život.

Paula Trinajstić Ivančić, uč. EJ

Ivana Barbalić, uč. EJ