preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Srdoči" Rijeka

Login
Mali novinari

Raspored informacija

    

    

 

Tražilica
Prehrana učenika

DOKUMENTI ŠKOLE

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dabar 2017.

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 10. 2012.

Ukupno: 965232
Ovaj mjesec: 3932
Ovaj tjedan: 312
Danas: 109
Suradnje škole s raznim institucijama
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Održan stručni skup "Čakavski jezik u 21. stoljeću"; izazovi i potencijali“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 26. 9. 2019.

Zahvaljujući ideji, poduzetnosti i entuzijazmu kastavske Udruge Čakavski senjali te pokroviteljstvu Grada Kastva, Primorsko – goranske županije kao i projekta EPK Rijeka 2020, PP 27 susjedstava, u Vijećnici Grada Kastva u ponedjeljak, 23. rujna 2019. održan je stručni skup pod nazivom „Čakavski jezik u 21. stoljeću – izazovi i potencijali“.

Skup je bio namijenjen  učiteljima razredne nastave, učiteljima Hrvatskoga jezika u osnovnim i srednjim školama, knjižničarima, ali i drugim zainteresiranima za ovu tematiku koji su se zaista i odazvali u respektabilnom broju.


Pozvani predavači bili su različitih stručnih profila te se tako nešto više moglo čuti i doznati o sljedećim temama:

1. Fijumanski dijalekt danas – izazovi i preporuke za očuvanje. Maša Plešković, prof., prof.dr.sc.Branka Drljača Margić i prof.dr.sc.Tihana Kraš (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet i Bilingualism Matters@Rijeka)

2. Daleka prošlost i bliska budućnost (nove tehnologije u službi očuvanja zavičajnog jezika) Damir Medved, M.Sc.EE – (koji je svoje izlaganje održao putem skypea, na direktnoj vezi iz New Yorka!),

3. Zavičajnost u nastavi na primjeru Kastva i Kastavštine. dr. sc. Mirjana Crnić Novosel (Odjel za dijalektologiju, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje) Jasna Bićanić, prof. (Odsjek za kroatistiku, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet)

4. Uloga učitelja u razumijevanju i prihvaćanju zavičajne kulture prema novom kurikulumu. Karmen Šimetić, prof. i Dubravka Uroda, prof. (OŠ „Milan Brozović“ Kastav)

Nakon teoretskih predavanja uobičajeno su predstavljeni i neki od primjera dobre prakse, a izuzetno nam je drago da je uz Ingrid Šlosar, prof., učitelj mentor OŠ „Eugen Kumičić“ i Vlastu Tibljaš i mag. prim. educ., učitelj mentor OŠ – SE „Gelsi“, svoje predavanje imala priliku održati i knjižničarka  OŠ „Srdoči“, Nensi Čargonja Košuta prof. i dipl. bibl. koja je prikazala raznovrsne autorske zavičajne projekte, radionice i aktivnosti koje su osmišljene u posljednjih pet godina i koji se sada već tradicionalno provode u  knjižnici navedene škole.

Organizatori su svima zahvalili na odazivu i nesebičnoj podjeli iskustava u radu, a napose na njegovanju čakavskog jezika te jednoglasno zaključili da i dalje valja nastaviti  s novim idejama i kreacijama u čuvanju zavičajne baštine.

Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju