Vijesti iz školske knjižnice
Srdočani na IV. ČA-čitalnici
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 29. 9. 2019.

ČA–čitalnica, natjecanje u interpretativnom čitanju proznih književnih i neknjiževnih tekstova na čakavskom narječju održano je četvrtu godinu zaredom, u petak, 27. rujna 2019. godine, u Vijećnici Grada Kastva.

Ovaj autorski projekt Dragice Stanić, Karmen Šimetić i Dubravke Uroda osmišljen je i pokrenut 2016. godine povodom obilježavanja 150. godišnjice otvorenja Kastavske čitalnice, a s ciljem očuvanja „domaće čakavske besedi“ te „s nadom da će se, osim uspješnog provođenja ovog jedinstvenog natjecanja, potaknuti i druge na očuvanje njihovih izvornih govora na narječjima i dijalektima diljem Hrvatske.“

Prijavljeni natjecatelji od ove su godine bili raspoređeni u čak četiri kategorije: učenici 1.-2. razreda, učenici 3.-4. razreda, učenici 5.-8. razreda te natjecatelji od 15 godina naviše.

Osim u uvođenju jedne dodatne kategorije ovogodišnje natjecanje razlikovalo se od prethodnih godina i po tome što je razdvojeno u dva dana, tako da su u petak čitali učenici osnovnih škola (prijavljeno ih je bilo 60-ak), a u subotu popodne čitači su bili oni stariji od 15 godina (njih 25).

Među učenicima koji su se natjecali ove godine tradicionalno su bili i naši predstavnici. Ove su godine čitali Mara Bagadur i Šimun Bašković (2. razred), Lara Košuta, Klara Slipšević i Mara Slipšević (3. razred), te „odrasla“ predstavnica, školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta; ujedno i mentorica svim srdočkim sudionicima.

Za sve sudionike i mentore organizatori su i ove godine pripremili originalne zahvalnice, a za one najbolje i prikladne nagrade; umjetničke radove kastavskog umjetnika Saše Jantoleka.

Posebna nagrada ove se godine dodijeljivala i za najbolje ostvarenu temu natječaja „On: otac, nono, zidar, bačvar, pomorac...“, zbog čega su srdočki učenici ove godine čitali tekstove s naslovima „Užigač“, „Rečki Novi list - Smutljivac“, „Moj nono Pepe“ i „Spomen na mojga nonića“.

Iako ni ovaj put nismo osvojili nikakvu posebnu nagradu, višestruko smo pohvaljeni za trud i izvedbu odabranih tekstova, tim više što većini ovogodišnjih natjecatelja čakavski nije materinji idiom.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka