« Ožujak 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Mlade knjižničarke u obilasku riječkih muzeja
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 19. 5. 2019.

Dan uoči Međunarodnog dana muzeja, u petak 17. svibnja, skupina Mladih knjižničarki naše škole obilježila je spomenuti dan u velikom stilu posjetivši čak dva riječka muzeja te (u skladu sa svojim primarnim interesom) riječki sajam knjiga „VRIsak“.

„Prva postaja“ bio je Muzej grada Rijeke gdje su aktivno sudjelovale u zanimljivoj radionici pod vodstvom Kristine Smoljanović, Marka-Luke Zubčića i Kristine Pandža sa Sveučilišta u Rijeci, tima koji radi na projektu „Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine“ (projekta u kojem se obnavljaju brod Galeb i Palača Šećerane) te muzejske pedagoginje Josipe Verbanac.

U ugodnih sat vremena Knjižničarke su saznale mnogo zanimljivosti iz ranih godina spomenutog broda te su izrađivale papirnate brodove, igrale tematski „memory“, a predstavljene su im i prigodne radne bilježnice s informacijama o brodu primjerene njihovu uzrastu. Naglašeno je kako je ovo tek prva faza projekta te da nastavak slijedi dogodine za kada je planirano i otvorenje samog broda Galeb kao muzejskog prostora.

Riječki sajam knjiga „VRIsak“ (u šatoru na Trgu 128. brigade hrvatske vojske) bio je druga postaja njihovog terenskog posjeta gradu gdje su se razonodile razgledom mnoštva zanimljivih naslova i njihovim akcijskim cijenama po kojima su dostupni sve do 31. svibnja.

Dan na terenu zaključen je posjetom najzanimljivijem riječkom muzeju: muzeju informatike i djetinjstva „Peek & Poke“. Uz stručno vodstvo jednoga od osnivača, a sada i voditelja muzeja, g. Darija Džimbega, djevojke su razgledale i isporbale niz izložaka iz informatičke te općenito povijesti komunikacije...

...okušale se u igranju legendarnih računalnih igrica poput Pac-mana, Super Marija i automobilskih utrka na nekim nekim od prvih modela igraćih konzola, a u muzeju djetinjstva razgledale su zanimljiv postav sastavljen od svih vrsta igračaka koje su bile (i ostale) dostupne unatrag stotinjak godina, starih slikovnica i knjiga za djecu, crtanih filmova za djecu itd.

Cjelokupni dan moguće je zaključiti njihovom vlastitom (evaluacijskom) izjavom: „Jedva čekamo idući Dan muzeja!“

Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka