« Ožujak 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Srdočani na III. ČA-čitalnici
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 30. 9. 2018.

ČA–čitalnica, natjecanje u interpretativnom čitanju proznih književnih i neknjiževnih tekstova na čakavskom narječju održano je  u Vijećnici Grada Kastva u subotu, 29. rujna 2018. godine, treću godinu zaredom.

Ovaj autorski projekt Dragice Stanić, Karmen Šimetić i Dubravke Uroda osmišljen je i pokrenut 2016. godine povodom obilježavanja 150. godišnjice otvorenja Kastavske čitalnice, a s ciljem očuvanja „domaće čakavske besedi“ te „s nadom da će se, osim uspješnog provođenja ovog jedinstvenog natjecanja, potaknuti i druge na očuvanje njihovih izvornih govora na narječjima i dijalektima diljem Hrvatske.“

Prijavljeni natjecatelji i ove godine bili su raspoređeni u tri kategorije: učenici 1.-4. razreda, učenici 5.-8. razreda te natjecatelji od 15 godina naviše. U prve dvije kategorije bilo je prijavljeno 60-ak učenika, a u popodnevnom terminu predstavilo se i 20-ak odraslih natjecatelja.

Među učenicima koji su se natjecali ove godine bili su i naši predstavnici: Lara Košuta (2. razred), Neva Roviš (4. razred), Lea Grbac Krmpotić i Maja Pogač (5. razred) te „odrasla“ predstavnica, školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta; ujedno i mentorica svim srdočkim sudionicima.

Za sve sudionike i mentore organizatori su i ove godine pripremili originalne zahvalnice, a za one najbolje i prikladne nagrade; umjetničke radove kastavskog umjetnika Saše Jantoleka.

Posebna nagrada ove se godine dodijeljivala i za najbolje ostvarenu temu natječaja „Ona: žena, majka, nona, mlekarica, meštrica...“, zbog čega su srdočki učenici ove godine čitali tekstove s naslovima „Mlikarice“, „Težakinja“, „Učiteljica“ i „Kuma Kata“. Iako nismo osvojili nikakvu posebnu nagradu, višestruko smo pohvaljeni za trud i izvedbu odabranih tekstova, tim više što većini naših ovogodišnjih natjecatelja čakavski nije materinji idiom.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka