2020-03-18 16:00:25

OŠ „Srdoči“ po treći put prva na državnom natječaju „Stvarajmo e-kreativno“

 „Stvarajmo e-kreativno“ državni je natječaj za školske knjižnice osmišljen s osnovnim ciljem populariziranja i upotrebe različitih web alata kod oblikovanja prezentacija projekata, izrade stripa, audiovizualnih slikovnica ili interaktivnih priča. Idejni začetnici i glavni organizatori su kolege knjižničari iz HUŠK-a (Hrvatske udruge školskih knjižničara) Osječko – baranjske i Vukovarsko – srijemske županije, a natječaj je ove godine uspješno proveden petu godinu zaredom.

Kao jedina škola u Hrvatskoj koja sudjeluje svih pet godina, ove smo se godine prijavili u kategoriji kreativne prezentacije školskoga projekta, uratkom pod naslovom „Naši BaltazaRI“, koji je nakon zbrajanja glasa publike i triju članova stručnog povjerenstva, unutar svoje kategorije – i ove godine nagrađen 1. mjestom u državi!

Ova je informacija tim zanimljivija ako podsjetimo da smo u istoj kategoriji i istim plasmanom već bili nagrađeni i 2016. za digitalnu slikovnicu „Božićna ČArolija“, a kako je prošle godine najboljom proglašena upravo naša audiovizualna slikovnica „Razigrani maštogradi“ ovo je ukupno treći put da je digitalni uradak naših učenika odabran kao najuspješniji.

Ovaj je put bila riječ o projektu koji je provođen tijekom (gotovo) cijelog prvog polugodišta, većinom u školskoj knjižnici, a s prvenstvenim ciljem (boljeg) upoznavanja učenika s likom i „djelom“ prof. Baltazara. Dodatni podstrek bio je i aktualni novopečeni status grada Rijeke kao Europske prijestolnice kulture u sklopu kojega su svim riječkim školama, u nizu planiranih aktivnosti i projekata, ponuđeni i tzv. „Baltazarov uragan“ i „Gostujući profesor“, a koji kao osnovni ishod navode edukaciju djece o pojedinim fenomenima vezanim uz nastanak samog animiranog serijala, animaciju i ilustraciju, povijesni kontekst i vrijednosti vezane uz film (mašta, poticanje učenja, altruizam, kreativnost) te upoznavanje djece (ali i šire javnosti) s činjenicom da su upravo izgled Rijeke te ozračje lučkoga, radničkoga grada poslužili kao inspiracija za “Baltazargrad“.

Ponukani navedenim, učenici 1.-3. razreda imali su priliku slušati ili čitati slikovnicu „O mišu i satovima“ te pogledati cijeli niz epizoda crtanih filmova o profesoru Baltazaru, a koliko im se svidjelo sve što ono su čuli i vidjeli te novoga saznali razvidno je iz raznih kreativnih uradaka koji su pritom nastajali i koji su prikazani u slikovnici.

Korak dalje otišli su učenici 6. razreda koji su se okušali u izradi stripa o prof. Baltazaru te, naposljetku, prihvatili izrade ove digitalne forme.

Posebnu zahvalu na usmjeravanju i poticanju učenika i ove godine valja uputiti učiteljicama Jagatić Gavran te razrednim učiteljicama Baretić, Vukić i Ritterman, kojih su učenika radovi vidljivi u slikovnici. Za samu digitalnu priču tradicionalno su bile zadužene učiteljica Informatike Lempl i školska knjižničarka Čargonja Košuta koje su s učenicima montirale „završni proizvod“, ove godine pomoću alata Filmora 9.

Svima onima koje su navedeni podatci zaintrigirali, preporučamo da digitalnu slikovnicu „Naši BaltazaRI“, u cijelosti  pogledaju ovdje.

Za kraj još valja napomenuti i da je svečana dodjela nagrada i priznanja na manifestaciji Knjižna booka tradicionalno trebala biti održana 2. travnja 2020., ove godine po prvi put u Novinarskom domu u Zagrebu, ali se ista (s obzirom na aktualnu globalnu situaciju s pandemijom), do daljnjega odgađa.

Makar i s višemjesečnom odgodom, spomenutoj manifestaciji s velikim ćemo ponosom i ove godine nazočiti osobno.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka

 


Osnovna škola "Srdoči" Rijeka