« Ožujak 2024 »

Započeo drugi srdočki „Advent u knjižnici“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 3. 12. 2018.

Ovogodišnji „Advent u knjižnici“ službeno je otvoren u ponedjeljak, 3. prosinca 2018. godine, kada su našu školu posjetila čak dvojica župnika: naš „domaći“, srdočki župnik vlč. Kristijan Zeba te vlč. Robert Riemann iz Župe Sv. Terezije Avilske (Ravna Gora – Stara Sušica).

Župnici Zeba i Riemann su tijekom 4. i 5. školskog sata okupljenim učenicima 3. i 4. te 5. i 7. razreda održali prigodno predavanje, ujedno s njima raspravljajući i utvrđujući znanje o adventu kao vremenu pripreme za Božić, ali i o „adventskim“ svecima: sv. Nikoli i sv. Luciji.

Vlč. Zeba ujedno je podsjetio i pozvao sve okupljene na tradicionalne mise zornice koje od lani na Srdočima ponovno započinju u 6:30 sati, kao i na bilo koju nedjeljnu misu u ovo (pred)božićno vrijeme kojom jačamo zajedništvo i vlastiti (duševni) mir; a vlč. Riemann zahvalio se na pozivu te dogovorio ponovni susret s učenicima nižih razreda u Staroj Sušici, prilikom održavanja njihove tradicionalne višednevne terenske nastave u tamošnjem dvorcu.

„Advent u knjižnici“ autorski je projekt osmišljen prošle godine, a s obzirom na izuzetno pozitivne povratne informacije, nastavljen je i ove godine. Gostovanje župnika naše župe i drugih RKT svećenika čine temeljnu i tradicionalnu uvodnu aktivnost, a osim planiranih redovitih prikladnih aktivnosti vezanih za knjigu i čitanje, iz ovogodišnjeg adventskog hodograma izdvajamo i gostovanje riječkog pravoslavnog svećenika Jovana Galamića i njegove supruge Ivane Galamić (učiteljice srpskog jezika i kulture po Modelu C) koji će 11. prosinca govoriti o običajima pravoslavnog Božića te naš tradicionalni „Božić po starinski“, osmišljen i realiziran u suradnji sa srdočkom Udrugom „Mavrica“, koji će ove godine biti održan 14. prosinca, četvrtu godinu zaredom.

Dobro nam došli!

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka