Čitateljski maraton za završetak Mjeseca hrvatske knjige 2018.
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 20. 11. 2018.

U protekla dva tjedna i ove je godine, treći put zaredom, proveden tzv. „Čitateljski maraton“, u kojem su ove godine sudjelovali učenici trećih i četvrtih razreda; čitajući kratke priče iz zbiraka „Sijač sreće“ i „Ja magarac“.

Riječ je o jednoj u nizu autorskih aktivnosti naše školske knjižnice planirane u školskom kurikulumu, a s osnovnim ciljem „snimanja“ aktualnog stanja te poboljšanja čitalačke vještine učenika nižih razreda. S obzirom da se tradicionalno planira i realizira u završnoj fazi Mjeseca hrvatske knjige, uz samo uvježbavanje interpretativnog čitanja, vodi se računa i o tome da se odaberu naslovi hrvatskih autora kako bi učenici ujedno naučilii nešto više o njima (prema osnovnim crticama iz bilješke o autorima) te o njihovu stilu pisanja, najznačajnijim djelima itd.

Ove smo se godine „družili“ s Božidarom Prosenjakom i Zvonimirom Balogom te pri čitanju obraćali pozornost na glasnoću, razgovijetnost, intonaciju glasa (ovisno o interpunkciji), brzinu i sve ostale važne parametre čitanja naglas pred publikom. Učenici – slušatelji aktivno su komentirali svakog pojedinog čitatelja te ga na osnovu danih komentara vrednovali, a učiteljice su ocjene potom upisale u e-imenik (kao čitanje nepoznatog teksta).

Gotovo svi uključeni razredni odjeli u ovogodišnjem „Maratonu“ čitali su u dva navrata, tj. po dva školska sata, a po završetku su izrazili isključivo pozitivna mišljenja i komentare te želju da se s ovom aktivnošću nastavi i u narednim godinama.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka