Ukrajinski Uskrs u riječkim školama „Srdoči“ i „Turnić“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 6. 4. 2023.

Nakon izuzetno uspješne realizacije predstavljanja ukrajinskih božićnih običaja za vrijeme srdočkog „Adventa u knjižnici“, slično događanje organizirano je i ususret najvećem kršćanskom blagdanu Uskrsu.

Vrlo smo ponosni što je ovime dodatno učvršćena već uhodana suradnja s roditeljima srdočkih ukrajinskih učenika te „babuškom“ Svetlanom, umirovljenom učiteljicom, zahvaljujući kojoj smo i ovaj put imali priliku slušati ukrajinski jezik te uz pomoć prezentacije bogate fotografijama i tekstom na ukrajinskoj ćirilici, vidjeli koji su običaji specifični za Ukrajince za vrijeme Velikog tjedna i za sam dan Uskrsa (počevši od Biblije do ukorijenjenih u narodu i folkloru) te koliko su slični onima u našoj hrvatskoj ili općenito slavenskoj tradiciji.

Posebno valja istaknuti da je suradnja naše škole s lokalnom zajednicom ovaj put proširena i na drugo školsko područje. Naime, u dogovoru knjižničarki Nensi Čargonja Košuta i Marije Malnar Zidarić, spomenuto predavanje najprije je, u utorak 4. travnja, održano u OŠ Turnić, a dan kasnije i u OŠ „Srdoči“.

U obje škole nazočili su odabrani razredni odjeli u koje su uključeni ukrajinski učenici i koji su tom prigodom također doprinijeli svojim prikladnim ukrajinskim recitacijama ili drugim narodnim pjesmicama, a učenici OŠ Turnić pripremili su i izveli i dvije glazbene točke na ukrajinskom jeziku.

Kako bi što bolje mogli razumjeti o čemu se pripovijeda i ovaj put je, u OŠ Turnić, pomogla gđa Alla Viter Klem, Ukrajinka koja u Hrvatskoj živi već 25 godina. Dan poslije u OŠ „Srdoči“ tu je ulogu preuzela knjižničarka, uz pomoć troje ukrajinskih učenika koji su do sada već dovoljno dobro savladali hrvatski jezik.

Osim same prezentacije gđa Svetlana je i ovaj put pripremila karakterističnim motivima ukrašen uskrsni plakat i uskrsnu pisanicu od papira...

...a ukrajinske mame donijele su dio tradicionalne ukrajinske uskrsne trpeze: nezaobilazne „paski“, ali i vareniki koje su učenici i nazočni učitelji mogli isprobati po završetku, što je vidno oduševilo sve nazočne.

U skladu sa svime viđenim i naučenim ovom prigodom svima čestitamo Uskrs, tradicionalnom ukrajinskom čestitkom: Hristos voskres! Navistina voskres!

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka