« Ožujak 2024 »

Tjedan medijske pismenosti u našoj školskoj knjižnici
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 7. 5. 2022.

Od 2. do 6. svibnja u knjižnici OŠ „Srdoči“ održan je set predavanja na temu medija i medijske pismenosti za učenike nižih razreda.

Kao zasebnu uvodnu aktivnost, učenici 1. a razreda poslušali su predavanje o stripu i njegovim osnovnim značajkama, a potom su se i sami okušali u izradi istoga; inspirirani pričom "Plesna haljina žutog maslačka".

Za sve ostale prvaše, pa i za učenike 1.a,  prigodom obilježavanja Dana medijske pismenosti bilo je riječi o tome što su uopće mediji i kako ih pravilno koristiti, a sve su to mogli saznati uz pomoć „Slikovnice o medijima“, preuzete s portala medijskapismenost.hr i autorske prezentacije školske knjižničarke te pripadajućeg listića.

Učenici drugih razreda ove su godine bavili temom odgovornog korištenja raznih vrsta medija i digitalnim bontonom, a trećaši su gledali videolekciju Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu te raspravljali o sigurnosti na internetu i vlastitim (dosadašnjim) iskustvima vezanim za to u određenim situacijama.

Moderatorica i predavačica svih navedenih tema bila je školska knjižničarka koja je za sve učenike pripremila i odgovarajuće listiće sa sažetkom najvažnijih stvari spomenutih tijekom sata, koje su nakon predavanja trebali zalijepiti u svoje bilježnice.

Razredni odjeli koji nisu stigli prisustvovati navedenim predavanjima, inače i službeno/javno prijavljenima na portalu medijskapismenost.hr, moći će to učiniti i u tjednu poslije.

Također valja spomenuti da je u organizaciji školske knjižnice, a u korelaciji s kolegom iz INF i ove godine provedena anketa na temu društvenih mreža i njihova korištenja, ovaj put među učenicima 5. razreda. Ovogodišnji rezultati bit će objavljeni naknadno te će time biti službeno zaključeno i ovogodišnje aktivno sudjelovanje naše škole u obilježavanju 5. Dana medijske pismenosti.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka mentorica