Šestaši u Istri
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 20. 4. 2022.

U ponedjeljak, 11. travnja, učenici šestih razreda u pratnji svojih razrednika, predmetnih učitelja i turističkih vodiča uputili su se na jednodnevnu terensku nastavu koja je uključivala posjet jednoj od najljepših hrvatskih planinarskih staza – Stazi sedam slapova u Istri i posjet novootvorenom Centru za posjetitelje na Poklonu (Učka).

Staza duga 13,5 kilometara započinje uz rijeku Mirnu, a nastavlja se uz korito rječice Drage. Iako je bila primamljiva s nevjerojatnim prizorima divlje prirode, poslušali smo savjet iskusnog vodiča i nismo se usudili u ovako velikoj skupini učenika obići svih sedam slapova. Zadovoljili smo se fotografijama prvih dvaju slapova koji su na nas ostavili dubok dojam.

Slijedilo je slobodno vrijeme koje su učenici iskoristiti za vježbu na trim stazi na samome početku Staze. Slobodno vrijeme je uključivalo i ručak u obližnjem restoranu, a nakon ručka zaputili smo se prema sljedećem odredištu – Centru za posjetitelje na Poklonu. Centar je učenicima kroz edukaciju i multimedijalno iskustvo podigao razinu svijesti o važnosti prirode i o potrebi njezine aktivne zaštite. Veona im se svidjelo učiti o kulturno-povijesnom bogatstvu Učke i Ćićarije te o biljnim i životinjskim vrstama koje obitavaju na području ovog Parka prirode na zabavno-edukativan način. Posebno ih je oduševilo dječje igralište ispred samoga Centra iz kojega se nekoliko desetaka minuta čuo dječji smijeh i vriska.

Već pomalo umorni vratili smo se u Rijeku u popodnevnim satima.

Violeta Odorčić, uč. INF