« Ožujak 2024 »

NOĆ KNJIGE 2022. u OŠ „Srdoči“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 26. 4. 2022.

Nakon dvije godine opravdane pauze, manifestacija Noć knjige 2022., ovaj put s programom pod nazivom „Knjige kao poslastice“, ponovno je održana uživo u holu OŠ „Srdoči“ i to više nego uspješno.

Raznovrstan i bogat dvoiposatni program započeo je točno u 18:00 sati nastupom školske skupine zumbe,...

...a potom su riječ preuzeli voditelji Leon, Anamaria i Karlo koji su najprije najavili prvi dio programa pod nazivom Djeca predstavljaju u kojem je čak 17 učenika 5.-8. razreda, uz pomoć autorskih ppt-a, preporučilo okupljenima neke od naslova koji su ih se iz određenih razloga u njihovu dosadašnjem čitateljskom iskustvu najviše dojmili.

Spominjani naslovi bili su (serijali) Gregov dnevnik, Harry Potter, Timi promašaj,  Darcy Budrock, Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, potom Vještice, Tajni vrt, Jesam li se zaljubila, Doktor Jojboli,  Čudesne zvijeri i gdje ih pronaći, Sretni dani, Lažljivac među nama,  ali našao se tu i poneki klasični (ili noviji) lektirni naslov poput Heidi, Smogovci, Djevojčica iz Afganistana ili pak neka sasvim drukčija tematika poput naslova Ponoć u Černobilu ili Star Wars, a osim klasičnih knjiga ovom je prilikom predstavljen i „svijet“ manga stripova.

Drugi dio programa nazvan je Poetski kutak u kojem su odabrani učenici predstavili svoje autorske poetske i prozne radove, a učenica Lara Košuta ponovila je i svoj recitatorski nastup s Lidrana.

U trećem dijelu, pod nazivom Scenske igre potaknute književnim djelima, najprije je nastupila učenica Lena Krizman koja je izvela dio (vlastite) monodrame načinjene na predlošku književnog djela „Začarani violinist“,  a potom su nazočne svojim nastupom počastili učenici Dominik Cimirotić (u ulozi Regoča), Maša Šverko (u ulozi Kosjenke) i Ema Peruško (kao pripovjedačica) predstavljajući modernu verziju Regoča (u režiji uč. Tihjane Belušić Kramarić) i to na engleskom jeziku, nastalog prilikom provedbe Erasmus + projekta tijekom prošlog mjeseca u OŠ „Srdoči“.

Pretposljednji blok pod nazivom Kreativna lektira bio je rezerviran za kratka predstavljanja učeničkih radova i modernih pristupa djelima za cjelovito čitanje koje su za ovu prigodu pripremile učiteljice HJ OŠ „Srdoči“: Antonija Strika, Irena Ritterman, Tihana Host i Paula Trinajstić Ivančić.

Prije samog završetka za sve sudionike programa priređeno je i malo iznenađenje: simbolični materijali ovogodišnje Noći knjige pod motom: „O lijepa, o draga, o slatko – SLOBODO!“ te darovi školskih akvizitera i partnera: Školske knjige i Profila. Desetak učenika među njima koji su se svojim angažmanom na raznim čitalačkim i jezičnim natjecanjima te aktivnostima vezanim za   čitanje, knjigu i knjižničarstvo istaknuli tijekom cijele godine ili u dužem vremenskom razdoblju, dobili su i svoj primjerak jednog lektirnog naslova ili Hrvatskog školskog rječnika.

Manifestaciju Noć knjige 2022. svojom je prezentacijom pod naslovom „Noviteti, (puste) želje i poneki klasik u našoj školskoj knjižnici“ zaključila školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta, sumirajući većinu već prethodno spomenutih učeničkih prijedloga, uz mnoštvo drugih raznovrsnih aktualnih i rado traženih naslova te informirajući nazočne o realnom stanju u školskoj knjižnici i onome što je u planu nabave s obzirom na potražnju i slobodan izbor. Prezentacija je zaključena preporukama članica skupine Mladih knjižničarki te njihovim foto-pozdravom svim knjigoljupcima i onima koji će to tek postati, čitajući „knjige kao poslastice“.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka