Najava provedbe Erasmus + projekta u OŠ „Srdoči“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 14. 3. 2022.

Poštovani roditelji i učenici,

Ovim vas putem i službeno želimo obavijestiti da će tijekom idućeg tjedna, od ponedjeljka 21. ožujka, do petka, 25. ožujka, naša škola po prvi put biti domaćin učenicima i učiteljima iz nekoliko europskih zemalja, u sklopu Erasmus + projekta“Share, explore, enrich - SEE for better life”, u koji smo uključeni od protekle školske godine.

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana kao i unaprjeđenju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta, a financiran je sredstvima Europske unije u okviru programa Erasmus+ KA229.
Naša je škola samo jedna, od ukupno pet uključenih iz isto toliko zemalja te ćemo tijekom idućeg tjedna pokazati svoje gostoprimstvo i razmijenjivati iskustva i znanja s kolegama iz Poljske, Italije, Turske i Latvije.

Glavni koordinator projekta je Szkola Podstawowa im. Krola Zygmunta Augusta iz Poljske, a naša škola u projektu sudjeluje kao škola partner.
Voditeljica ovog projekta u našoj školi, profesorica Ivana Barbalić, odgovorna je za organizaciju rada na aktivnostima, uključivanje učenika i djelatnika škole u projektne aktivnosti, podjelu zadataka među djelatnicima škole i učenicima te provođenje svih aktivnosti.

Cilj je pomoći učenicima u razumijevanju važnosti kulturnog nasljeđa, tradicije i običaja, pokazati praktičnu važnost učenja engleskog jezika, kao i važnost razvoja vještina vezanih uz informacijsko-komunikacijsku tehnologiju.

U navedenih pet dana kroz razne osmišljene aktivnosti, radionice, terenske nastave i slično, cilj je prvenstveno predstaviti Hrvatsku na što bolji i potpuniji način, ali i upoznati druge zemlje, njihovu kulturu i običaje; sudionike potaknuti na čitanje i istraživanje te ih  općenito motivirati raznim inovativnim metodama poučavanja, a učitelje ohrabriti da istražuju takve metode poučavanja i da ih što više koriste u svakodnevnom radu te da proširuju svoje vidike i profesionalno se razvijaju.

Više detalja o svim dosad provedenim, ali i preostalim aktivnostima kao i o i cjelokupnom rasporedu istih možete saznati na poveznici http://os-srdoci-ri.skole.hr/erasmus/podatci_o_projektu, uz napomenu da su svi izvorno planirani datumi u 2021. godini zbog pandemije odgođeni za 2022. i 2023. godinu.

Napomenimo i da je Hrvatska prva zemlja domaćin, a tijekom ove godine tu će ulogu još realizirati i Turska (svibanj) i Poljska (rujan/listopad) dok Italija i Latvija slijede tek nagodinu.

Cjelokupan boravak naših gostiju bit će svakodnevno popraćen odgovarajućom fotodokumentacijom i pisanim izvješćima o provedenim aktivnostima, a sve vas pozivamo da ih popratite na našim službenim mrežnim stranicama Škole, mrežnoj stranici projekta te na novoizrađenoj Fb stranici „Erasmus +: SEE for better life – Rijeka.

Stručna služba Škole