Virtualni susret s književnikom Ivanom Grljušićem
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 28. 1. 2022.

U petak 28. siječnja vjeroučenici 4.c razrednog odjela OŠ „Srdoči“ susreli su se s hrvatskim književnikom Ivanom Grljušićem. Premda su udaljeni čak 500 kilometara, uspjeli su se vidjeti putem digitalne platforme. Susret je bio neobičan jer je književnik dopustio djeci da ga pitaju što god žele: o osobnom, profesionalnom, stvaralačkom životu, svakodnevici...

Djeca su bila vesela, neposredna i vrlo zainteresirana. Najprije su se upoznali s Ivanovim opširnim književnim i slikarskim opusom, čitali pjesme, priče, razgledavali knjige i fotografije, video isječke, a onda su uslijedila zanimljiva dječja pitanja. O tome kako živi na planini, gdje kupuje namirnice, kako mu je bilo u školi, je li vjernik, treba li ići svake nedjelje u crkvu, koji su mu predmeti u školi bili najdraži, je li prepisivao na ispitima, kad je počeo pisati, slikati, kipariti; pitali su ga o životinjama u Poljicima, vukovima, mačkama, orlovima, olujama na planinama i preživljavanju.

Ivan im pripovijedao o zanimljivim događajima iz svoga života, posebice o duhovnim iskustvima, ali i tome koliko je vjera utjecala na njegov stvaralački rad. Začudili su se kad su doznali da je iz pera ovoga književnika nastalo 56 književnih djela.

Susret je prošao u vedrom i zabavnom tonu, a na kraju su zaključili da hrvatska kultura ima kršćanske korijene i da je kulturni element nekog naroda jedino ono što ostaje u budućnosti. S radošću su se pozdravili, mašući jedni drugima.

Do neke nove prigode - raduju se proživljenom, listajući Ivanove knjige za djecu: „Tri sunca“, „Plavo više nije plavo“, „Plava krava“.

No, bilo je tu još jedno iznenađenje: učenici nisu znali da je i njihova vjeroučiteljica objavila tri knjige pjesama! Pa eto, dobila je i ona poziv da im se predstavi kao pjesnikinja u nekom budućem susretu.

Zrinka Terzić, vjeroučiteljica