Čitamo da s(v)e pročitamo... u Godini čitanja
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 14. 11. 2021.

Iako nam još uvijek aktualne protupandemijske mjere i ove godine dobrano remete planove i realizaciju raznih aktivnosti; određene dane, datume i važne prigode trudimo se obilježiti makar i simbolično.
U tome smislu, a vezano za Godinu čitanja, Mjesec hrvatske knjige (i njegov ovogodišnji moto: Ajmo HRVATI se s knjigom) te Dan školskih knjižnica, u tjednu od 10. do 17. studenog isplanirano je i održano nekoliko prigodnih aktivnosti.

Drago nam je što smo ove godine, nakon prošlogodišnje stanke, ponovno bili u mogućnosti, makar i simbolično, obnoviti našu tradicionalnu čitalačku aktivnost u MHK: "Čitateljski maraton". Tako su u petak, 12. studenog, u knjižnicu stigli učenici 4.b razreda koji su tom prigodom sudjelovali u blok satu čitanja zbirke priča "Ja magarac".

Osim što su se u uvodnom dijelu sata prisjetili tko je bio Zvonimir Balog, odakle ga već poznaju i zašto nam je on toliko važan, tijekom čitanja svaki je učenik imao zadatak pozorno pratiti svoje kolege te ih vrednovati u kategorijama razgovijetnosti, poštivanja interpunkcijskih znakova, rečenične intonacije te sigurnosti u čitanju. Bodove od 1 do 5 upisivali su u unaprijed pripremljenu tablicu, a po završetku čitanja iste su predali svojoj učiteljici Gordani Vukić koja će rezultate tog vršnjačkog vrednovanja usporediti sa svojim opažanjima.

Učenici su se o ovoj aktivnosti izjasnili izrazito pohvalno te iskazali želju za ponavljanjem čim bude moguće.

Desetak dana poslije ovoj su se aktivnosti priključili i učenici 3.d koji su čitali "Sijača sreće" i "hrvali" se s Božidarom Prosenjakom.

Obilježavanju Dana školskih knjižnica, uz već ranije spomenut književni susret s Teom Perinčić i "Mićin Princon" i čitanje slikovnice "Čarolija knjižnice", priključili su se i naši Mali čakavčići sa svojom voditeljicom Anteom koji su u četvrtak, 11. studenog, u knjižnici zajedno s knjižničarkom naglas čitali slikovnicu "Vincent z Kastva" autorice E. Jovanović. Osim mnogo novih zanimljivih riječi učenici su naučili i nešto o samome Vincentu te gradu Kastvu; a čitanje ćemo nastaviti i u idućim tjednima.

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka