« Ožujak 2024 »

Jedna sasvim nova „Družba Pere Kvržice“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 10. 3. 2021.

Protekloga tjedna u našoj je školskoj knjižnici „zamirisala“ jedna sasvim nova vrsta lektire – pizza lektira!

Ponukani raznim idejama prezentiranim u „Kreativnom pristupu lektiri“, učenici 4.a razreda su se sa svojom učiteljicom Mirjanom Perušić, a u suradnji sa školskom knjižničarkom, po prvi put okušali u ovom zanimljivom književno – „kulinarskom“ pristupu, obrađujući obavezan naslov za cjelovito čitanje Mate Lovraka: „Družba Pere Kvržice“.

U korelaciji predmeta Hrvatskog jezika i Likovne kulture, unutar čak tri školska sata učenici su na gotovom predlošku „pizze“ koju im je za tu prigodu unaprijed pripremila knjižničarka, uz pomoć knjige i kolega u skupini, odgovarali na postavljena pitanja poput izdvajanja najznačajnijih podataka o autoru, opisivanja najdražeg lika, određivali su temu djela, mjesto i vrijeme radnje, njima najzanimljiviji dio i sl.,...

...a po završetku odgovaranja svoje su pizze morali što ljepše ukrasiti u skladu sa svojim osobnim ukusom te ih prezentirati pred razrednim kolegama.

Koliko su bili vrijedni i uspješni u postavljenom zadatku tijekom spomenutog rada u knjižnici pogledajte u priloženoj fotogaleriji, a završni proizvod donijeli su u ponedjeljak kada je njihova pizza kutija dobila i svoj unikatni poklopac za koji su preko vikenda dovršili svoje naslovnice.

S obzirom na izrazito pozitivne povratne informacije i iskazane želje za opetovanjem ove aktivnosti, pizza lektiru ćemo zasigurno vrlo brzo ponoviti: na primjeru nekih drugih naslova, ali i s nekim drugim odjelima.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka