Vjeronaučna olimpijada u prijestolnici kulture
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 11. 3. 2020.

Naša škola je 2. ožujka 2020. godine bila domaćin Županijskog natjecanja iz katoličkog vjeronauka za učenike osnovnih i srednjih škola poznatijeg pod nazivom „Vjeronaučna olimpijada“.

Uvodni program ovoga natjecanja započeo je u župnoj crkvi sv. Križa gdje su se svojim prigodnim riječima obratili riječki nadbiskup dr. sc Ivan Devčić; predstojnica Katehetskog ureda Riječke nadbiskupije, dr. sc. Ksenija Rukavina Kovačević te, u ime domaćina, župnik vlč. Kristijan Zeba i ravnatelj OŠ "Srdoči" mr. sc. Ivan Vukić.

Posebno je bio zapažen i glazbeno – scenski nastup učenica trećih razreda OŠ "Srdoči" pod nazivom “Ples vjernosti“ koji su osmislile učiteljice Petra Vraneković i Doris Šarlija.

Ovo natjecanje je posebno po mnogočemu, a osobito jer njeguje duh zajedništva koji se provlači kroz sve tri razine natjecanja.

Prva razina natjecanja su testovi koji se pišu odvojeno, a rezultati se zbrajaju te pridodaju bodovima osvojenim u drugom ekipnom dijelu koji se zove Tombola. U treći krug ulazi samo pet najboljih ekipa i one međusobno sudjeluju u igri koja nosi naziv “Tko želi biti Isusov Milijunak“.

Nakon sva tri kruga u kategoriji osnovnih škola pobijedili su učenici OŠ Čavle, a u kategoriji srednjih škola najbolji su bili učenici Salezijanske klasične gimnazije.

Iako naša škola nije sudjelovala u ovome natjecateljskom dijelu, oko 40 učenika naše škole bilo je uključeno u kulturno – edukativni dio programa pod nazivom EPK – sacroRI KOD. Riječ je o zanimljivoj interaktivnoj igri otkrivanja sakralne i kulturno – povijesne baštine grada Rijeke uz pomoć QR kodova koju su osmislili vjeroučitelji naše škole te na takav način obogatili program europske prijestolnice kulture koja nosi naziv „Luka različitosti“.

Boris Barbarić, vjeroučitelj