« Ožujak 2024 »

„Srdočki školani“ i „Rečke lumbrele“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 11. 2. 2020.

Ovogodišnji dječji karnevalski vikend i njegove tradicionalne povorke u Rijeci i Opatiji održane su 8. i 9. veljače. S ponosom valja istaknuti da je školska karnevalska skupina „Srdočki školani“ između 70 maškaranih grupa u Rijeci te njih 38 u Opatiji bila uvjerljivo najbrojnija, s ukupno 320 prijavljenih sudionika, što predstavlja rekord škole od početka sudjelovanja u službenim karnevalskim povorkama u posljednjih 18 godina!

Ovogodišnja maska grupe „Srdočki školani“ bila je inspirirana aktualnim novopečenim statusom Rijeke - Europske prijestolnice kulture te njenim najprepoznatljivijim simbolom –  kišobranom tj. „lumbrelom“.

U čast navedenom naziv maske bio je: „Rečke lumbrele“, a u uvodnom tekstu kojima je skupina najavljivana na pozornicama tijekom redute govoreno je: „...Postale smo modni hit, postale smo rečki brend. Za nami luduju si, i stari i mladi. ...V Reke daž vavek pada. Ma ča nas briga! Mi nimamo problema aš smo 2020. prestolnica kulture i va Europe top tema!...“

U nepreglednoj koloni srdočkih kišobrana, za koje je autorske crteže s motivima Rijeke i OŠ „Srdoči“ ove godine izradila učiteljica Gordana Vukić, dodatni „detalj“ bio je i natpis RI 2020; slova koja je izradila učiteljica Likovne kulture, akademska kiparica, Ivana Dužević.

U pratnji učenika su bile i učiteljice Dajna Bakotić, Ana Brulja, Dea Bukvić Bolanča, Nensi Čargonja Košuta, Milena Hajdin, Irina Jakačić, Marija Jurin, Simona Kramar, Leona Lempl, Nensi Lučić Kinkela, Deborah Lukić, Ivana Penavić, Mirjana Perušić, Andreja Poje, Jelena Radoš, Petra Radošević, Ivana Santini, Antonija Strika, Đurđica Trbović i Gordana Vukić, a cijelim putem ih je sa strane tradicionalno pratio i bodrio ravnatelj škole, mr.sc. Ivan Vukić.

Svoje predstavnike imali smo i na tradicionalnom primanju kod gradonačelnika Vojka Obersnela u Rijeci te u Opatiji, a ove su godine to bili odabrani učenici 2.b razreda s učiteljicama Nensi Čargonjom Košutom i Leonom Lempl.

S obzirom na brojnost, ali i motiviranost učenika te prigodnu koreografiju na pjesmu „Rijeka“ Malih Riječana koja se ove godine orila kao podloga našoj skupini sa svake pozornice duž karnevalske trase, zapravo i nije bilo gledatelja koji je, već pri prvom pogledu na „rečke lumbrele“ ostao ravnodušan.

Koliko smo bili upečatljivi svjedoče i razne snimke i mini filmovi koji su u proteklih nekoliko dana objavljeni na internetu (primjerice ova ovdje), a gotovo na svim (lokalnim) portalima „rečke lumbrele“ bile su u prvom planu.

Svakako valja istaknuti i da su nam, kao i uvijek, veliku podršku u realizaciji dali naši roditelji, kako u pripremi dodatnih rekvizita tako i u šminkanju sudionika.

Posebnu zahvalu ove godine ipak ponajprije dugujemo tvrtki „Hrvatski kišobran“ iz Zaprešića koji su pristali izraditi traženi broj kišobrana te je zahvaljujući njima ova predivna ideja provedena u djelo.

Time smo i ovaj put još jednom potvrdili riječi naše ovogodišnje glazbene podloge: „...naš je grad najveseliji i mi se ponosimo Rijekom!“

Tekst pripremile: Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka i

Gordana Vukić, učiteljica RN OŠ „Srdoči“

Fotografije: Nensi Čargonja Košuta, roditelji učenika i Borna Ćuk (preuzeto s Facebooka uz autorovu dozvolu)

Priloženi dokumenti:
video_Korzo.mp4 (7.14 MB)