Život u Tanzaniji
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 26. 10. 2019.

Prema planu i programu Katoličkoga vjeronauka, učenici petih razrednih odjela upoznaju se s drugim religijama i oblicima duhovnosti. Tako smo u petak, 25. listopada, još jednom ugostili misionarku prof. Dunju Osojnak Marinović - djelatnicu Doma za odgoj djece i mladeži Rijeka, ali i voditeljicu Poludnevnog boravka u našoj školi. Prije nekoliko godina provela je tri tjedna volontirajući među članovima plemena Masai u Tanzaniji.

S radošću i osobnim predanjem prihvatila je poziv vlč.Tomislava Mesića koji godinama živi u toj zemlji.

Vjeroučenike 5.a razrednoga odjela upoznala je sa životom plemena, običajima, dužnostima djece, načinom prehrane, kupovine „komad po komad“, vodoopskrbe koja ih često stavlja u stanje borbe za život, stočarstvom, življenjem vjere. Saznali smo da se bogatstvo obitelji mjeri brojem domaćih životinja koje posjeduju i da žive u zemljanim kućicama. Dječaci su pastiri, a djevojčice pomažu majkama kuhati već sa četiri godine. Izbjegavaju fotografiranje jer vjeruju da fotografiranje uzima čovjeku dušu, a žene buše uši na poseban način – noseći teške naušnice u osobitim prilikama. Pripadnost plemenu je izrazito važna, a kršenje pravila donosi i posljedice. U euharistiji se vide mnogi kulturološki elementi njihova naroda: od pokreta, plesa do izražajnosti swahili jezika. Imali smo priliku uživo razgledavati odjeću i nakit žena iz plemena Masai.

Bio je ovo vrlo zanimljiv susret koji je u središte pozornosti stavio vrijednosti međureligijskoga dijaloga i inkulturacije kršćanstva, ali i upoznavanje bitno drugačijih kultura i običaja. Sa zahvalnošću s onim što imamo u svojoj domovini, dočekali smo školsko zvono koje je označilo završetak ovog dojmljivog susreta.

Zrinka Terzić, vjeroučiteljica