« Ožujak 2024 »

„Planeta ispunjenih želja“ OŠ „Srdoči“ na završnici čitanja "zaboravljenih" knjiga u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 29. 3. 2018.

U srijedu, 28. ožujka 2018. godine, predstavnici naše škole po drugi su put sudjelovali na završnici projekta „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“, u kinu Tuškanac u Zagrebu.

Ovogodišnjoj završnoj svečanosti nazočili su predstavnici ukupno 43 škole iz cijele Hrvatske, dok ih je još osam samo poslalo svoje radove jer nisu i osobno mogli doći.

Sam čitalački projekt ideja je knjižničara Denisa Vinceka iz OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, čiji je prvenstveni cilj (uz samu aktivnost, razvijanje vještine čitanja i uživanje u njemu te zajedništvu s drugima tijekom istoga) bio i ostao "oživljavanje" nekadašnjih obveznih, a sada „zaboravljenih“ lektirnih naslova, odnosno bacanja istih u stari papir.

O vrijednosti i statusu ovog projekta govore i poznata javna imena koje su toga dana nazočila manifestaciji. Tako su rad djece i njihovih mentora došli pogledati i podržati i pomoćnica ministrice obrazovanja Lidija Kralj koja je smotru otvorila,...

...zagrebačka dožupanica za društvene djelatnosti mr. sc. Jasna Petek, gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan-Pentek, viši savjetnik iz Agencije za odgoj i obrazovanje Miroslav Mićanović, voditeljica Službe za kurikulum, udžbenike i standard Snježana Gernhardt iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, a domaćin je bio ravnatelj OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, Marijan Posarić.

Ovo je bila 7. godina održavanja projekta, a mi smo sudjelovali po drugi put; predstavljajući „zaboravljenu“ knjigu Giannija Rodarija: „Planeta ispunjenih želja“.

Učenici 4.b razreda čitali su knjigu jednom tjedno još od listopada, dok je posljednjih nekoliko tjedana bilo posvećeno samoj prezentaciji djela te su učenici, uz pomoć svojih mentorica: knjižničarke Nensi Čargonja Košuta, učiteljice Gordane Vukić i učiteljice Informatike Leone Lempl, crtali likovne radove s određenim scenama iz knjige, slagali digitalnu prezentaciju s tim crtežima i porukama djela te uvježbavali autorski igrokaz za samu završnu svečanost u Zagrebu.

S obzirom da je broj predstavnika svake škole zbog velikog broja škola sudionica ograničen, za završni nastup u Zagrebu ove su godine odabrani učenici Lea Grbac Krmpotić, Nika Krculić, Maja Pogač, Andrea Šljivo i Roko Škrgetić koji su pročitanu knjigu i našu školu predstavili autorskim igrokazom s porukom da u sebi uvijek treba iznova pronaći dijete; da dječja mašta može svašta te da za nju, kao ni za prijateljstvo nema granica pa stoga Zemlju i sve ostale planete valja preimenovati u Planete ispunjenih želja i Planete pune prijatelja.

Da je njihov nastup bio i više nego zapažen bilo je očito već i iz same reakcije publike u dvorani koja ih je ispratila najduljim aplauzom; a s obzirom na iznimno zadovoljstvo naših predstavnika-glumaca, već smo sada potvrdili naše sudjelovanje u projektu i dogodine.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka