Održan državni stručni skup za ravnatelje osnovnih škola Republike Hrvatske
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 20. 3. 2018.

Agencija za odgoj i obrazovanje organizirala je od 12. do 14. ožujka 2018.  u Šibeniku (hotel Ivan, Solaris) državni stručni skup za ravnatelje osnovnih  škola Republike Hrvatske pod nazivom "Profesionalno komuniciranje". Na skupu je sudjelovalo 700 ravnatelja osnovnih škola iz cijele Hrvatske, među kojima i ravnatelj naše škole, mr.sc. Ivan Vukić.

Na otvorenju skupa nastupili su učenici OŠ Meterize s prigodnim recitalom, OŠ za balet i suvremeni ples pri OŠ Jurja Dalmatinca s plesnom točkom te zbor sastavljen od učenika iz OŠ Brodarica i OŠ Tin Ujević. Ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković-Pečenković u svom je govoru naglasila ključnu uloga ravnatelja koji poticajnim i kvalitetnim rukovođenjem bitno utječu na rad i uspjeh škole te istaknula kako niti jedna reforma ili promjena bez podrške i potpore ravnatelja ne bi uspjela.

Poseban fokus stručnog usavršavanja stavljen je na ravnatelje u prvom mandatu za koje nadležni savjetnici organiziraju redovita stručna usavršavanja pet puta godišnje (u 2., 5., 7., 10. i 12. mjesecu).

Ravnateljica je istaknula kako će Agencija nastaviti, u dogovoru s ministarstvom, na provedbi Strategije i kurikularne reforme, poticati kvalitetu, intenzivirati stručna usavršavanja te raditi na jačanju unutarnjih kapaciteta škola.

U radnom dijelu skupa pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja, Lidija Kralj, je u sadržajnom izlaganju prikazala što je sve napravio tim ministrice Divjak u proteklih 7 mjeseci, kakvi su planovi za ulaganja u odgojno-obrazovne radnike i škole s ciljem postizanja poticajnog okruženja za sve koji neće dodatno financijski opterećivati škole. Pomoćnica ministrice je navela kako će svi sudionici u sustavu (učitelji, stručni suradnici i ravnatelji) biti pripremni i osposobljeni za provedbu Eksperimentalnog programa „Škola za život”.

Primjer dobre prakse iz OŠ Dragutina Tadijanovića, Vukovar o Upotrebi IKT-a u integriranju nastavnih sadržaja biologije, kemije, matematike prikazale su učiteljice Draženka Kovačević i Ivana Mažar Marušić.

Kako Rukovođenje obrazovnim sustavima utječe na razvoj organizacijskih cjelina te kakav je njihov utjecaj na za rast i razvoj djece i mladih prikazao je Saša Missoni, ravnatelj Instituta za antropologiju.

O Zaštiti prava djece na mrežnim stranicama, ravnateljima je govorila Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za djecu. Pravobraniteljica je naglasila potrebu da stručna i šira javnost u svakoj prigodi štiti i čuva privatnosti djece u svim segmentima njihova života.

S Aktualnostima u sustavu osnovnoškolskoga odgoja i obrazovanja sudionike skupa je upoznala Zdenka Čukelj, načelnica Sektora za predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje.

Drugog dana stručnog skupa ravnatelje je na osnove Poslovne komunikacije i bontona u svom izlaganju podsjetila Marija Novak-Ištok.

Dubravka Bevandić iz Ureda povjerenice za informiranje, upoznala je ravnatelje kako se proaktivnom objavom informacija ostvaruje partnerstvo s učenicima i roditeljima.

Petra Papić i Marija Pušić, iz Agencija za zaštitu osobnih podataka, upoznale su ravnatelje s Općom uredbom o zaštiti podatka.

Projekte i planove CARNet-a vezane uz projekt e-Škole te aktivnosti vezane uz opremanje škola do 2022. godine ravnateljima je prikazala Barbara Kolarek, pomoćnica ravnatelja CARNet-a.

Ivana Puljiz iz Agencija za mobilnost i programe Europske unije, podsjetila je ravnatelje kakve benefite mogu postići škole kroz uključivanje u Erasmus+ projekte, a  ravnateljica OŠ Ludina iz Velike Ludine, Sonja Pribolšan Pongračić, prikazala je kako se kroz ove projekte jača vidljivosti škole u lokalnoj zajednici i diljem svijeta.

Croatiana Orešković iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, predstavila je Projekt Korijeni koji ima za cilj povezati osnovnih škola koje pohađaju Hrvati izvan RH s osnovnim školama u RH.

Rezultate Istraživanje na temu profesionalnog usmjeravanja u osnovnim i srednjim školama iz perspektive učenika, koje je proveo Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, ravnateljima je prikazao Toni Babarović.

Zašto je u Projekt e-Škole uključen Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, sudionicima skupa je pojasnila Renata Ivanković iz CARNet-a. Vodeći brigu o zdravlju i sigurnosti sudionika, CARNet je  angažirao Institut da utvrdi kolikoj su razini zračenja od Wi-Fi uređaja u školi izloženi učenici i svi djelatnici škole. Rezultate mjerenja i istraživanje predstavio je Ivica Prlić.

Sa zakonima, pravilnicima i odredbama koje reguliraju Uredsko poslovanje školske ustanove, trećeg dana stručnog skupa, ravnatelje je upoznala Seka Jurčev, tajnica u OŠ kralja Zvonimira, Seget Donji.

Završno izlaganje na stručnom skupu imala je Olivera Marinković, savjetnica u Hrvatskoj zajednici osnovnih škola, koja je ravnateljima ukazala na Pravne aktualnosti koje se trebaju primjenjivati u radu osnovnih škola.

Na kraju skupa viši savjetnici za ravnatelje osnovnih škola, Mario Rogač i Vlade Matas, koji su organizirali i vodili ovaj skup, još jednom su zahvalili ravnateljima škola na velikom odzivu za sudjelovanje na stručnom skupu.

Pripremio: mr. sc. Ivan Vukić

Izvor: http://www.azoo.hr