Naš prvi „Advent u knjižnici“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 22. 12. 2017.

„Advent u knjižnici“ drugi je ovogodišnji novoosmišljeni autorski projekt (nakon Halloween tjedna) zamišljen kao prilika za druženje, učenje i zabavu u knjižničnom prostoru. Autorice i koordinatorice bile su knjižničarka Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka-pripravnica Anita Pešut te vjeroučiteljica Margareta Jagatić Gavran, a voditeljica kreativnih radionica bila je učiteljica Informatike, Josipa Andrušić.

S projektom je započeto već prije prve službene nedjelje Došašća, u petak, 1. prosinca, kada nas je posjetio srdočki župnik vlč. Kristijan Zeba te okupljenim učenicima 5.-8. razreda govorio o Adventu kao vremenu priprave ili potrošnje.

Osim ove uvodne aktivnosti, tijekom iduća tri tjedna koliko je projekt ukupno trajao, provedene su mnoge aktivnosti i radionice u kojima je sudjelovalo, odnosno, na bilo koji način kroz knjižnicu prošlo, oko 75% učenika škole.

Osim već navedenog druženja s novim srdočkim župnikom, u ukupno 21 dan održavanja Adventa u knjižnici održane su:

a) Izložba knjiga i drugog fonda na temu sv. Nikole i Božića (postavljena tijekom cijelog projekta):

b) Projekcija igranog filma „Orašar“ (održano 7. prosinca za 4.a i 4. b razred).

U planu prikazivanja još su bili i „Božićna priča“ (prema priči Ch. Dickensa) te „Polar Express“, ali zbog „gustog“ rasporeda ove godine nisu prikazani.

c) „Božićni običaji u Skandinaviji“; predavanje za 7.a i 7.b razred (13. prosinca održala A. Pešut):

d) „Hrvatski tradicijski božićni običaji“, predavanje za 4.a i 4.b te 5.a razred (14. i 20. prosinca održala N. Čargonja Košuta). Po predavanju uslijedio je i kviz „Božićni milijunaš“ kojim su učenici na zabavan način provjerili usvojeno. Pitanja je osmislila N. Čargonja Košuta, a sam kviz izradio vjeroučitelj Boris Barbarić. Moderatorica kviza bila je M. Jagatić Gavran.

e) „Božićna bajka“ N. Iveljić – obrada i kviz. U dogovorenim terminima tijekom posljednjih dva tjedna nastave 1. polugodišta svi razredni odjeli 2. razreda obradili su navedeni naslov u knjižnici tako što im je knjižničarka N. Čargonja Košuta interpretativno pročitala bajku, a oni su svoje aktivno slušanje provjerili kvizom. Najuspješniji su nagrađeni simboličnim darovima, a druženje je završeno gledanjem crtanog filma „Božićna bajka“.

f) Čitanje priče „Božićni san“ i projekcije prigodnih crtanih filmova za prvaše bilo je organizirano u posljednja dva tjedna nastave, prema dogovorenom rasporedu. Učenici prvih razreda su gledali crtane filmove „Božićni medo“, „Zvončići“ te „Rudolf, sob crvenog nosa“.

g) Projekcija crtanog filma „Djevojčica sa šibicama“ u više je termina organizirana prvenstveno za učenike 2. razreda, ali istoj je 11. prosinca nazočio i 3. c razredni odjel.

h) Kreativne božićne radionice održavane su svakoga utorka od 28. studenog do 19. prosinca. Radovi nastali na njima izloženi su i, ravnopravno s ostalim uključenim skupinama i razrednim odjelima, prodavani na školskom Božićnom sajmu 20. prosinca.

i) „Božić po starinski“ (održan 15. prosinca) ishodišni je autorski projekt naše školske knjižnice (ove godine održan po treći put) iz koje se razvio cjelokupni projekt Adventa. Nastao je te se svake godine realizira uz pomoć srdočke udruge „Mavrica“, a ove godine na starinskom Božiću sudjelovalo je ukupno 130 učenika iz 5 odjela 3. i 4. razreda.

Drago nam je istaknuti da je projekt „Advent u knjižnici“ iznimno dobro prihvaćen i ocijenjen, kako od učenika, tako i od učitelja, koji su pokazali zavidan interes za uključivanje u ponuđene aktivnosti. Važno je napomenuti i kako Adventu te samom Božiću nije pristupljeno kao izrazito religijskom već (i) kao kulturološkom fenomenu o kojem su (svi uključeni) saznali više no što su prethodno znali (naročito u predavanjima o hrvatskom tradicijskom Božiću ili Božiću u skandinavskim zemljama).

Izrazito su dobro prihvatili multimedijsko okruženje kao prirodno okruženje unutar kojega mogu slobodno učiti i istraživati kroz korištenje tehnologije, a također su imali priliku međusobno surađivati i učiti jedni od drugih kroz rad na projektu.

Nadamo se da će „Advent u knjižnici“, sa svim svojim sadržajima, postati tradicionalni projekt kojim naša knjižnica uveseljava učenike (i učitelje) tijekom cijeloga prosinca.

Do tada vam želimo sretne blagdane i sve najbolje u novoj 2018. godini!

Nensi Čargonja Košuta, prof. i dipl. bibl.

Anita Pešut, prof. i dipl. bibl. - pripravnica