« Ožujak 2024 »

Srdočki učenici dozvali sv. Nikolu u MKD „Ilinden“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 16. 12. 2017.

U petak, 15. prosinca 2017. učenici naše škole bili su posebni gosti na manifestaciji „Dječja radost“ namijenjenoj najmlađim članovima MKD-a „Ilinden“ iz Rijeke. Ova kulturna manifestacija samo je jedna u sklopu Dana makedonske kulture u Rijeci, a organizira se svake godine kao zaključni program istih, povodom dočeka sv. Nikole.

Predstavnici naše škole ove su godine imali priliku nastupiti ondje po prvi put, na poziv članova Makedonskog kulturnog društva, a kao nastavak suradnje i lijepog prijateljstva započetog u našoj školi prilikom obilježavanja Europskog dana jezika i Međunarodnog dana kulturne baštine u rujnu, kada su Makedonci bili naši gosti.

S obzirom da Makedonci dan sv. Nikole obilježavaju nešto kasnije nego Hrvati, desetak odabranih učenika (pretežno iz 4. b  razrednog odjela) ovom je prigodom izvelo prigodan nikolinjski igrokaz uz nekoliko recitacija i veselih dječjih pjesmica. Sve to s njima je uvježbala i pripremila učiteljica Gordana Vukić, koja je tu večer bila u njihovoj pratnji zajedno sa školskom knjižničarkom Nensi Čargonja Košuta.

Osim naših učenika u programu dočeka svetog Nikole sudjelovale su i polaznice ritmičke skupine iz OŠ Nikola Tesla te učenici koji pohađaju nastavu makedonskog jezika u OŠ Centar.

Polusatni kulturno-umjetnički program zaključen je osobnim dolaskom sv. Nikole koji je s dječicom najprije razmijenio nekoliko prigodnih poetskih uradaka, a potom ih, na veliko veselje okupljenih, sve redom darivao.

Zahvaljujemo MKD-u „Ilinden“ na pozivu, lijepom druženju i još jednoj novoj, ponešto drukčijoj i neuobičajenoj uspomeni na doček i druženje sa sv. Nikolom.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka